Následující seznam neobsahuje všechny chaty a bivaky v Alpách, pouze ty, ze kterých se vyráží na vrcholy zde uvedené.
Typ zařízení je dvojí:
- chata | |
- bivak |
Lůžková kapacita je uvedena pro sezónu (hlavní budova) a mimo sezónu (Winterraum).
S cenami se na chatách nemazlí. Nocleh s polopenzí se pohybuje v naší měně od 1500,- do 3800,- (r. 2016). Polopenze je často povinná. Nečekejte žádný komfort, spí se v místnostech po cca 15 lidech vedle sebe na dvoupatrových palandách (foto 1). Díky faktoru chrápání a menší ohleduplnosti spolubydlících (pípající mobily, noční příchozí z restaurace atd.) o spánku často není řeč. K dispozici je matrace, polštářek a 1-2 deky. Z hygienických důvodů se doporučuje i nějaká vlastní látková vložka. S ohledem na čichové buňky mívají chaty i zvláštní místnost na boty a další materiál (mačky, cepíny). Uvnitř se pak chodí v erárních papučích.
Doporučeníhodná je rezervace, někdy se platí i záloha. Bez rezervace se může snadno stát, že chata bude plná a führer vás natvrdo vykopne na mráz (např. na Domhütte, kde není Winterraum) s poznámkou, že nesmíte spát ani nikde v okolí, protože z obchodních důvodů je zde Camping verboten. A že si to půjde osobně zkontrolovat.
Většina chat ve vyšších polohách patří některému z alpských svazů:
Bivaky (foto 2) jsou k dispozici také za peníze nebo za 'dobrovolný' bakšiš do kasičky, zřídka zdarma. Winterraum bývá mimo sezónu buď otevřený nebo je nutné si vyzvednout klíč u správce v údolí. Pokud máme štěstí, najdeme zde i plynový vařič, kamna na dřevo a pár kousků nádobí.
Vodu berou chaty většinou z ledovců. Z kohoutků na záchodech sotva kape a bývá označena jako nepitná. Je to ale z komerčních důvodů, nebývá s ní problém. Chatař vám totiž ruče nabídne tu pravou pitnou za 50,- až 100,- za litr.
Otevírací doba během sezóny bývá zhruba od poloviny června do poloviny září, ale liší se případ od případu. Kromě toho i jednotlivé chaty své otevírací doby mění podle podmínek. Proto je dobré si vše ověřit nejprve buď telefonicky nabo webu chaty.
Se vzrůstající poptávkou kapacita chat průběžně přestává dostačovat. Situaci řeší alpské svazy tím, že ke klasické stylové chatě přilepí nějakou zběsilou krabici (foto 3), které se bojí i kamzíci. Nebo původní chatu rovnou zboří a postaví novou, která je vzhledově jen o 80% horší než ta stará (foto 4). A čas od času se vyskytnou i unikátní případy, kdy se na novou chatu dá dívat.