Postyla polská
Už vás někdy v zimě na vleku bez mrknutí oka předbíhaly desítky lidí? Pak přijel zájezd z Polska!

Už jste se stali svědky scény v hotelu nebo v privátu, kdy se návštěvník na konci pobytu snaží vykroutit z placení předem dané ceny všeliké důvody z prstu si cucaje? Pak buďte rádi, že hádce v polštině nerozumíte.

Všimli jste si někdy v lesích u hranic s nejmenovanou zemí lidí, kteří tu pobíhají s velkými plastovými kýbly od pracích prášků a plní je houbami z našich luhů a hájů, aby je posléze za hranicemi se ziskem prodati mohli? Pak se nacházíte blízko granice panstva.

Pokud někdo v lesním tichu huláká tak, že je vyplašený i hajný, pak téměř s jistotou nese velký plastový kýbl od pracích prášků.

Už jste potkali cizince, který se k vám ve vaší zemi choval tak, jako byste mu byli stěží hodni opucovat kecky? Tak to vám dozajista vyrazilo dech, že nemluvil německy, ale podivným slovanským dialektem.

Už vám na dálnici někdo kilometry blokoval levý pruh? Nebo vám kamion vjel přímo před nos blinkrem se nenamáhav a ani v nejmenším nepřibrzdiv? Než začnete nadávat na zatracené české řidiče, zkuste se podívat, zda mu u značky neopaleskuje malebné PL.

Už jste potkali člověka, který nedovede napsat obyčejné v a pořád tam plete dvojité w? Copak slušný člověk napíše kurwa?

Už jste zažili situaci, že se dav cizinců snažil dostat na rozhlednu bez zaplacení vstupného 30 Kč, ačkoliv toto je v jejich zemi dvakrát dražší? Pak tato rozhledna téměř s jistotou leží na hranicích s Polskem.

"Když má Polák kozu, tak to už je šlechtic." Z moudrosti našich otců

Už jste zažili, že někdo postaví auto bez problémů tak, že několik dalších lidí nemůže vyjet? Tak to kromě Poláka může být i Čech.

Pokud byste hledali 17 let po pádu komunismu hranici mezi zeměmi východního bloku střeženou po zuby ozbrojenými celníky schovanými v zákopech a pokutujícími každou stařenku vyrazivší za příbuznou 200 m za hranice, tak to jste se neprozřetelně vypravili do Polska.

Jeli jste ještě za socialismu vlakem s jednou zastávkou v zahraniční obci a bylo vám cizími celníky nařízeno jednak nevystupovat a druhak zatáhnout závěsy, abyste tajemství jejich blahobytu odhaliti nemohli? Pak zmíněná obec nebyl Waldmünchen, ale Głuchołazy!

Už jste zažili, že na parkoviště přijel jeden z posledních modelů Audi a řidič se následně zuřivě pohádal s hlídačem, zjistiv, že za parkování se platí Kč 50 na den? A pak auto nechal na pokraji škarpy těsně před závorou, kde již hafol podobných aut k nalezení byl? Pak vězte, že i Poláci mají občas slušná auta.

Průvodkyně v jeskyni dvakrát upozorní na skutečnost, že fotit se zde nesmí, ale i přesto blesky šlehají hůř jak za bouřky. Že tomu nerozumí Japonci je vcelku pochopitelné, ale že se najednou tváří hluchoněmě i polská skupina, je na pováženou.

Už vás někdy na severu zastavil cizinec, žadonící naléhavě o výměnu menší částky v cizí měně, ale zároveň snažící se vás ošulit kurzem méně výhodným, než nabízejí směnárny? Pak ta zahraniční měna byl złoty.

Jste-li lezec a lezete na ostrém konci lana, pak občas s údivem seznáte, že pár metrů za vámi nalézá do též cesty někdo jiný. Cvaká expresky do stejných kruhů, muchlá se do vašeho lana a jeví tendence přelézt vám po zádech. Jestliže se mu snažíte vysvětlit, že pokud spadnete nebo shodíte šutr, bude to jemu na hlavu či nedejbože, že je otázka elementární slušnosti počkat, až cestu doleze jedna dvojice a až poté do ní nastoupit, pak použijte polštinu.

Polská čokoláda se už dávno stala synonymem něčeho, co se za čokoládu pouze vydává (a prodává) zatímco s ní má společnou jen mírně zahovněnou barvu. Do potravin bez skrupulí dáme místo soli obyčejné její technickou kolegyni používanou druhdy k posypu silnic. Vaječnou moučku v klidu vyrobíme ze zkažených vajec se salmonelou. Místo kakaa použijeme rozemleté slupky z bobů atd. atd. Ošulíme, odrbeme, cinkneme, omastíme, očuráme, pajcneme, ale hlavně - prodáme.

Pokud jste štastnými majiteli privátu typu Zimmer frei, určitě jste zažili, že jistí cizinci požadují za 200 Kč za noc vlastní kuchyňku, saunu a posilovnu. A pak jste se jistě nemohli dočkat, až ti Poláci vypadnou.Naše pojednání ukončeme kontrolní otázkou: V Tatrách je toho více jak šutrů. Co je to?