Gnifetti
Gnifetti leží na skalním hřebeni vystupujícím z ledovce. Spolu s blízkou chatou Citta di Mantova slouží jako východisko pro přechod masivu Monte Rosa čítající celou řadu čtyřtisícovek.

Menší bivak zde byl postaven už v r. 1876. Ten byl postupně rozšiřován a přestavován. Současná budova stojí od r. 1967. Jméno má chata po Donu Giovannim Gnifettim, knězi a zároveň horolezci. Ten vylezl jako první v r. 1842 na jeden z nejvyšších vrcholů Monte Rosy, Signalkuppe. Od těch časů mu Talijáni neřeknou jinak než Punta Gnifetti.

Nad chatou stojí menší kaplička, nejvýše postavená religiózní stavba v Evropě. Každoročně první neděli v srpnu je v ní sloužena mše.


Typ: Chata chata
Země: Itálie Skupina: Walliské Alpy
Vlastník: CAI Lůžka: 174 (12) Otevřeno: pol. června - pol. září
Výška: 3647 mnm Prvostavba: 1876 GPS: 45°53'59''N   7°50'59''E
Akční rádius: Web: caivarallo.it
Piramide Vincent   F 
Punta Giordani   F 
Ludwigshöhe   F 
Schwarzhorn   F 
Lyskamm   AD- 
Parrotspitze   F 

Kaplička nad chatouPřístupNejjednodušší je využít lanovky na Punta Indren a odtud asi za 2 hod. dojdeme přes ledovec Indren k chatě. Poslední úsek je skála zabezpečená lany a umělými stupy.

Další možností je výstup ze sedla dei Salati, kde končí lanovky z údolí Alagna Valsesia nebo Gressoney. Z obou údolí lze vystoupit i bez lanovek, potom se nám ovšem přístup protáhne na solidní celodenní túru.