Jungfrau   4.158 m

Jungfrau (něm. panna) má kypré teutonské tvary, ale jinak je poměrně vizuálně nevýrazná. Avšak důležitá, dává název celému masivu, do kterého spadá 7 čtyřtisícovek a jako třešnička na dortu i horolezecká legenda Eiger. Bývá často na pohlednicích, trojlístek Eiger, Mönch a Jungfrau je vidět už od Bernu a nad údolím Interlakenu tvoří impozantní skalní hradbu (foto 1).

Původ názvu je nejasný, možná pochází z dlouholetého přesvědčení, že vrchol je nedobytný. Další variantou je, že okolní louky v údolí se kdysi jmenovaly 'Jungfraugberg' a název se poté přenesl i na horu, potažmo celý masiv.

Masiv Jungfrau proslavila i horská železnice, vedoucí z údolí až na sedlo Jungfraujoch ve výšce 3454 m (foto 7). Zdejší stanice je nejvýše položeným evropským 'nádražím'. Uvozovky jsou na místě, protože dnes už se jedná spíše o rozsáhlý turistický komplex s názvem Top of Europe s restauracemi, ledovým palácem atd. Výtahem se dostaneme ještě o 117 m výše na vyhlídkovou terasu vědecké observatoře Sphinx do nadmořské výšky 3571 m (foto 8).
Železnice se začala budovat už v roce 1896 a jednalo se o výkon na hranici tehdejších technických možností. Masivem Eigeru a Mönchu bylo třeba prorazit tunel o délce 7100 m. Celý projekt byl dokončen po průtazích až v roce 1912. Původní záměr byl železnici vést až na vrchol Jungfrau, z čehož však naštěstí sešlo.

Ačkoliv byla Panenka dlouho považována za nedobytnou, podařilo se ji odpanit poměrně brzy. Už v roce 1811 to dokázali bratři Meyerové s kumpanií. Tehdy ovšem ještě neexistovala železnice na Jungfraujoch ani chaty. Takže výstup jim trval skoro týden. Probíhal z jihu přes ledovec Oberaletsch a závěrečné kilometry byly shodné s dnešní normálkou. Po Mt. Blancu (1786) se jednalo v podstatě o druhou alpskou čtyřtisícovku, na které stanul člověk.


Země: Švýcarsko Skupina: Bernské Alpy Masiv: Jungfrau
Prominence: 687 m Key col: Jungfraujoch (3471 m) Parent: Finsteraarhorn
Isolation: 8,3 km Parent: Aletschhorn
Prvovýstupy:
3.8.1811 -  J. Meyer, H. Meyer, A. Volken, J. Bortis. J hřeben, dnes součást Normálky.
1865 -  Geoffrey Winthrop Young, H. Brooke George, Christian Almer. Západní strana z Lauterbrunnenu kolem Schneehornu a Silberhornu. Dřívější Normálka.
21.9.1885 -  Fritz a Heinrich von Allmen, Ulrich Brunner, Fritz Graf, Karl Schlunegger, Johann Stäger. Přes hřeben Rottal, západní strana.
30.8.1911 -  Albert Weber, Hans Schlunegger. SV hřeben ze sedla Jungfraujoch.
1927 -  Ernest Gertsch, Fritz Fuchs. Jižní stěna.
GPS: 46°32'13''N   7°57'45''E




1. Klasický pohled na trojlístek Eiger, Mönch a Jungfrau



2. Jungfrau a Silberhorn ze SZ



3. Jungfrau od Möncha (SV)



4. Jungfrau od Niesenu (Z)



5. Jungfrau a Mönch z největšího alpského ledovce Aletschgletscher (JV)



6. Cukrová homole Silberhorn na západních srázech Jungfrau



7. Železnice na Jungfraujoch



8. Observatoř Sphinx a část centra Top od Europe




Spřízněné štíty