Wildspitze   3.768 m

Wildspitze je druhou nejvyšší horou Rakouska po Grossglockneru. Je nejvyšším vrcholem Tyrolska a masivu Ötztalské Alpy. Co se týká Prominence (relativní výšky), patří ji čtvrté místo v celých Alpách za Mont Blancem, Grossglocknerem a Finsteraarhornem. Název by se dal přeložit jako Divoký hrot, ale to se asi teutonci špatně podívali.

Wildspitze má dva vrcholy, severní (3.760 m) a hlavní jižní (3.768 m). Je pokryta ledovci a její 50° severní stěna tvoří oblíbenou taškařici pro ledovcové lezce. Je poměrně snadno dostupná a proto i velmi populární a navštěvovaná.

V prvovýstupech je trochu zmatek, který má na svědomí sama příroda. První pokusy o zlezení sahají do r. 1847. Už o rok později na vrchol úspěšně vystoupil místňák Leander Klotz ještě s jedním neznámým venkovanem. Stáli ale na vrcholu jižním, ze kterého je lepší výhled. Nicméně tehdy byl o něco vyšší vrchol severní, na který vylezl opět Leander, ale až 29.8.1861. Jenže od té doby ledovec na severním vrcholu krapet odtál a učinil hlavním ten současný, jižní. Každopádně za rok prvovýstupu se považuje rok 1848.

V r. 1933 byl na vrcholu vztyčen kříž. Byl sem vynesen po částech a sestaven až nahoře. Zub času ale vykonal své a tak byl v r. 2010 nahrazen novějším, tentokrát už za pomocí vrtulníku. Starý kříž byl přemístěn do kaňonu Rofenache, odkud je Wildspitze vidět.


Země: Rakousko Skupina: Ötztalské Alpy Masiv: Ötztalské Alpy
Prominence: 2.261 m Key col: Reschenpass (1507 m) Parent: Ortler
Isolation: 48,5 km Parent: Ortler
Prvovýstupy:
1848 -  Leander Klotz s neznámým spolulezcem, přes ledovec Rofenkar
GPS: 46°53'7''N   10°52'2''E
1. Wildspitze ze západu od vrcholu Hinterer Brochkogel2. Wildspitze z jihu3. Severní stěna4. Pohled z JZ5. Pohled ze severu od lanovek na Hinterer Brunnenkogel6. Pohled z JV7. Bílé moře ledovce Mittelberg na severu8. Jižní vrchol ze severního9. JV hřeben na jižní vrchol
Spřízněné štíty


Alpy    Ötztalské Alpy    Wildspitze (výstupy)