Lezecké styly
OS (On Sight) Na první pohled.
Vylezení cesty na první pokus, bez pádu, odsedávání a bez jakýchkoliv předchozích informací o cestě. Dotyčný hrdina musí lézt jako prvolezec a nesmí předtím nikoho vidět cestu lézt.
Jedná se o nejocenovanější způsob přelezu. U světové špičky je momentálně hranice On Sight někde kolem obtížnosti 11, kteroužto normální smrtelníci lezou za pomocí lešení.
OS flash Podobné jako OS, s tím rozdílem, že lezec má informace o cestě. Už v ní třeba viděl někoho lézt nebo si nastudoval video z přelezu. Takže má ošacovaná těžká místa a jejich řešení, nenápadné chyty atd., což může situaci dost usnadnit.
RP (Red Point) Jako OS flash, ale lezec už může mít cestu natrénovanou z předchozích pokusů. Nicméně stále leze jako prvolezec, bez pádů, odsedávání a zapíná si průběžné jištění.
Pokud by někoho zajímal původ podivného názvu, tak tento pochází od jistého Němce, který si kdysi označoval takto přelezené cesty červeným kruhem. Zdali tak činil jenom do deníčku nebo u toho popatlal půl skály už historické prameny neuvádějí.
PP (Pink Point) Jako RP, ale lezec už má v cestě zapnuté expresky (friendy, smyce) a jen jimi provléká lano, což je další usnadnění postupu. Lezec ale stále leze na ostrém konci lana, bez pádů a odsedávání. Většina nejtěžších přelezů probíhá v dnešní době právě tímto stylem.
Pokud by někoho zajímal původ podivného názvu, tak tento pochází taky od výše již uvedeného Němčoura, který si označoval takto přelezené cesty růžovým kruhem. Ptáte-li se dále, proč zrovna růžovým, který je snadno zaměnitelný s předchozím červeným, a ne třeba modrým či zeleným, pak si běžte do studovny a nemíchejte se mezi horolezce.
RK (Red Cross) Jako RP, nicméně lezec může spadnout, dokonce i vícekrát. Po pádu je ale spuštěn na zem nebo do nejbližšího místa, kde se nemusí držet rukama (no hand). Lano zůstává v posledním dosaženém jištění. Následně lezec pokračuje v přelezu - k poslednímu dosaženému jištění jako druholezec a dále pak už opět jako prvolezec.
AF (All Free) Jako RP, ale lezec může i spadnout nebo odpočívat v jištění a poté pokračovat od posledního jistícího bodu. Nicméně pořád je jištěný zespodu a nese riziko pádu.
TR (Top Rope) Lezec je jištěný lanem seshora, ale cestu vyleze vlastními silami. Riziko nese minimální, neboť každý pád je pouze odsednutím do lana. Díky tomu tento způsob sklízí u opravdických horolezců nejhlubší opovržení a vyvolává neodvratné nutkání plivnout dotyčnému zbabělci v tvář. Což vám ale může být ukradené, protože lepší zdravý zbabělec, než hrdina na vozíku.
Free solo Lezec může mít cestu nacvičenou, ale leze ji bez jakéhokoliv jištění, bez lana a jističe. Podle některých nejhodnotnější způsob přelezu, podle zdravého rozumu jen zdlouhavější varianta sebevraždy.
Deep Water solo (DWS) Free solo lezené na skalách nad vodní hladinou. Takže lezec v případě pádu padá do vody. V poslední době oblíbená disciplína.
Team Všechny výše uvedené styly platí pro jednodélkové cesty. U vícedélek se používá označení Team OS, Team RP, Team PP atd. Zde je ale více možností. Nejčastěji se prvolezci střídají po jednotlivých délkách, někdy ale tasí všechno jenom jeden nebo je demokraticky vybrán jen do těch nejtěžších délek atd. Přesná pravidla zatím stanovena nebyla, ale všeobecně platí, že např. v Teamu OS by prvolezec neměl sedět a oba by se měli o obtíže podělit pokud možno rovnocenně.