Skupina Bernina
Bernina je nejvyšším pohořím Východních Alp. Leží částečně na území Švýcarska a Itálie. Masiv má geologicky různorodé složení, najdeme zde žulu, hlubinné vyvřeliny, ale i vápenec a slepenec. Nejvyšší vrcholy obklopuje řada ledovců. Nejvýznamnější jsou na švýcarské straně - Morteratsch, Tsierva, Pers, Sella atd. Na italské najdeme zase např. Scerscen a Fellaria. Výrazně se na nich ovšem podepisuje oteplování a je pravděpodobné, že menší ledovce v horizontu desítek let zcela zmizí. Bernina je také známá náhlými zvraty počasí.

Oblast nabízí turistům a horolezcům pestrou směs stezek, výstupů a horských chat. Jezdí zde i železniční Bernina Express, který propojuje švýcarskou a italskou stranu.

Pouze jeden vrchol masivu těsně převyšuje 4000 m,

Piz Bernina (4049 m)

a dalších 6 je vyšších než 3900 m. Piz Bernina je nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovkou a zároveň tou nejbližší u České republiky. Je dominantou širokého okolí, její Prominence činí 2234 m, což je mezi čtyřtisícovkami třetí v pořadí (Mt. Blanc, Finsteraarhorn) a pátá celkově v celých Alpách. Nejbližším vyšším kopcem je Finsteraarhorn v Bernských Alpách vzdálený vzdušnou čarou 140 km.

Dalšími významnými vrcholy jskou např.

Piz Zupo (3996 m)
Piz Scerscen (3971 m)
Piz Argient (3945 m)
Piz Roseg (3937 m)
Piz Palü (3901 m)
Crast' Agüzza (3854 m)
Piz Morteratsch (3751 m)