Medvědí vrch  1.216 m
Masiv: Medvědský Povrch: 6,1 km2 Ø sklon: 14°
Prominence: 286 m Key col: Videlské sedlo Parent: Malý Děd
Izolace: 8,0 km Parent: Malý Děd Povodí: Odra
GPS: 50°9'35''N   17°18'44''E

Medvědí vrch je nejvyšším vrcholem Medvědského masivu, který tvoří SV část Jeseníků. Na rozdíl od Pradědského a Keprnického masivu je méně známý a navštěvovaný, což je způsobeno i tím, že přes něj vede málo značených tras. Ani na Medvědí vrch se po značce nedostaneme, ale můžeme využít vyšlapané pěšiny z různých stran.

Na vrcholu najdeme dřevěnou sochu medvěda s kladivem a nápisem '1216', což není rok vyhubení medvědů v oblasti, ale nadmořská výška. Na piedestalu sochy je i vrcholová schránka s knížkou. Vedle stojící geodetická tyč slouží jako věšák na plyšové medvědy, kterých sem lidé nosí skutečně hodně. Jen je někdo čas od času ukradne/uklidí.

Z vrcholu žádný zvláštní výhled není, je tu příliš mnoho stromů. Více se pokocháme z JV předvrcholu (kóta 1.195 m), kde jsou i menší skalky a odkud je vidět i Praděd. Další pěkné výhledové místo najdeme na Kamzičí skále na jižních svazích. Vede sem i z Vrbna. Poblíž Medvědího vrchu se nachází i tři lovecké chaty - na SZ směrem k Orlíku Heřmanovická chata, na jihu Solná bouda a na JV Jánská chata.

Na SV svazích najdeme i skalky, na kterých stával hrad Quinburk. Byl postaven pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století jako ochrana zemské stezky mezi Zlatými Horami a Vrbnem. Investice se moc nevyplatila, už v průběhu 14. století byl opuštěn a zpustnul. Dnes zde můžeme na skále najít pamětní desku J. Lennonovi a při troše štěstí i lavičku.

Německý název hory je Bärenfangkuppe, což zhruba odpovídá češtině.



Mapy.cz



1. Medvědí vrch z Lyry



2. Medvědí vrch z Jeleních Louček



3. Medvědí vrch z Karliných kamenů



4. Medvědí vrch od Orlíku



5. Medvědí vrch ze SV



6. Vrchol Medvědího vrchu



7. Skalky u bývalého hradu Quinburk




Spřízněné vrcholy