Výstupy na Orlík (1.204 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Orlík je odlehlou horou vzdálenou od silnic a civilizačních center. Na vrchol nevede značka, musíme využít pěšin a průseků. Pravděpodobně nejhezčí trasa spojuje výstupy na Loupežníka, Pytláka, Medvědí vrch a Orlík, ale i okruh z Rejvízu přes Kazatelny a Koberštejn je atraktivní.

1. Z Vrbna přes Loupežníka, Pytláka a Medvědí vrch (neznačené, zde )
  Trasa: Vrbno     Loupežník    Pytlák    Jánská chata    Medvědí vrch    Orlík  
Tetřeví chata     Pásmo Orlíka     Kamzičí skála     Vrbno
  Délka: 22 km, Čas: 8:00 hod., Převýšení: 850 m

Většina trasy je neznačená a je dobré si přibalit mobil a Mapy.cz. Z Vrbna se vydáme přes místní předprcinu Železná na sever po zpevněné a potom už lesní cestě. Přejdeme asfaltečku zvanou Nová cesta a lesními svahy pokračujeme stále po pěšině až pod vrcholky Loupežník a Pytlák. Jsou skalnaté a dají se snadno navštívit. Z Pytláka je i výhled a nejdeme tu polorozpadlý dřevený přístřešek. Odtud už je jen kousek k Jánské chatě.

Od chaty vede malebná lesní cesta po hřebeni k Medvědímu vrchu. Na JV předvrcholu jsou menší skalky s pěkným výhledem. Na samotném vrcholu pak stojí socha medvěda s celou družinou jeho plyšových kolegů. Průsekem pokračujeme do sedla pod Orlíkem a kolem Heřmanovické chaty na Orlík, kde najdeme na planině pouze vrcholovou ceduli. Průsekem projdeme ještě dál a ve vhodném místě odbočíme doleva k Tetřeví chatě. Odtud sejdeme na rozcestí se .

Druhou část trasy už absolvujeme po značených cestách. Po dojdeme k rozcestí Pásmo Orlíku, odbočíme doleva a po dojdeme až do Vrbna. Skoro celý tento úsek bohužel vede po asfaltečce zvané Solná cesta. Za zmínku stojí lovecká Solná bouda a Kamzičí skála s křížkem hned u cesty, ze které je pěkný výhled.

Výlet si můžeme zkrátit sestupem z Medvědího vrchu rovnou na Solnou cestu, vede k ní pěšina.

Skalky na Pytlákovi Ruinopřístřešek pod Pytlákem Výhled na Malé loučky Jánská chata Pěšina lesem
Skalky u cesty JV předvrchol Medvědího vrchu Vrchol Medvědího vrchu Průsek z Medvědího vrchu Heřmanovická chata
Na Orlíku Průsek z Orlíku Tetřeví chata Solná bouda Kamzičí skála
2. Z Rejvízu přes Kazatelny a Koberštejn (úsek přes Orlík neznačený, zde )
  Trasa: Rejvíz      Kazatelny     Ruský hřbitov    Tetřeví chata    Orlík     Koberštejn  
Lurdská jeskyně     Rejvíz
  Délka: 20 km, Čas: 7:00 hod., Převýšení: 650 m

Z Rejvízu se vydáme po směrem na Videlské sedlo. Po čase se napojíme na asfaltovou Jestřábskou silnici. Asi po kilometru z ní značka opět odbočí do lesa a dojdeme k zajímavé osamocené skále Kazatelny, která stojí vlevo od cesty. Dá se na ni vylézt, dolů už je to trochu horší. Značenou trasou pokračujeme až k Ruskému hřbitovu, kde jsou pohřbeni ukrajinští vojáci, kteří byli zajati během 2. světové války a umřeli při nucených pracech pro Říši poblíž dnešní lovecké Opavské chaty.

Po pokračujeme až na rozcestí Kristovo loučení. Zde značku opustíme a odbočíme doleva k Tetřeví chatě. Za ní vedou pěšiny doprava k hřebeni. Některou z nich využijeme a dostaneme se až k lesnímu průseku vedoucímu na vrchol Orlíku. Z něj opět sestoupíme k Tetřeví chatě a po lesních cestách dojdeme na rozcestí Jelení cesta se . Odtud už je zbytek cesty na Rejvíz značený. Nicméně na předchozí úsek je dobré si přibalit mobil a Mapy.cz.

Z rozcestí Jelení cesta už je to kousek na Zámecký vrch a zříceninu Koberštejn s charismatickou věží. Ještě před Zámeckým vrchem můžeme navštívit dvojici skalních věží Korálek a Lesní muž. Z Koberštejna sestoupíme na a po ní dojdeme k rozcestí Starý Rejvíz. Necelého půl kilometru odtud můžeme navštívit poutní místo Lurdská jeskyně ve skalách. Na Rejvíz potom dojdeme po .

Kazatelny Kazatelny Ruský hřbitov Tetřeví chata Mýtina na Orlíku
Cedule na vrcholu Skalní věž Korálky Skalní věž Lesní muž Zřícenina hradu Koberštejn Hradní věž
Poutní místo Lurdská jeskyně Oltář a P. Maria Moc se chudák nepovedla