Malý Děd  1.369 m
Masiv: Pradědský Povrch: 4,4 km2 Ø sklon: 15°
Prominence: 28 m Key col: sedlo s Pradědem Parent: Praděd
Izolace: 1,0 km Parent: Praděd Povodí: Morava, Odra
GPS: 50°6'4''N   17°13'14''E

Kromě všeobecně známého Pradědu existují ještě další dva dědci - Velký Děd a Malý Děd. Oba jsou už dost jetí, jedná se spíš o oblé vyvýšeniny než o samostatné vrcholy. Velký Děd leží kousek pod asfaltovým rozcestím pod Pradědem a Malý Děd více severně. Přes jeho hřeben vede turistická značka z Videlského sedla, ale úplný vrcholek se nachází asi 200 m jižně od ní. Je sice řídce, ale přece jenom porostlý smrky, takže poskytuje pouze omezený výhled na Praděd, Dlouhé stráně a část Medvědského masivu.

Asi 400 m západně pod vrcholem stojí Švýcárna, chata, kterou zná skoro každý turista, ale málokterý už ví, že kopeček nad ní se nazývá Malý Děd. Švýcárna alias Švajc je nejstarší chatou v Jeseníkách a funguje celoročně. Vedle ní je pramen, kolem kterého vzniklo menší jezírko s rybičkami. Před chatou stojí zvonička s kamennou podsadou a pamětními deskami na vyhynulé horolezce. Na severních resp. východních svazích najdeme lovecké chaty Hubertku a Silonovu.

Na SZ úbočích se nachází Vysoký vodopád, který je nejvyšším vodopádem v Jeseníkách s výškou 28 m. Je turisticky přístupný a v zimě poskytuje i ledolezecké kratochvíle. Dalšími vodopády v dosahu kilometru od vrcholu jsou Královský (12 m) a Stříškový (s bídou 2 m).

Sklon svahů se pohybuje od 7° na západních po 18° na východních. Největší krpál o sklonu 35° najdeme na SZ srázech u Vysokého vodopádu.

Německý název hory je Kleiner Vaterberg, což zhruba odpovídá češtině. Dalším historickým pojmenováním je Leiterberg neboli Vůdcovský kopec.Mapy.cz1. Praděd, Malý Děd a Dlouhé stráně z leteckého pohledu2. Malý Děd od Keprníku3. Malý Děd ze Žárového vrchu4. Malý Děd z Pradědu5. Malý Děd a pod ním chata Švýcárna z Mravenečníku6. Praděd a Malý Děd z cesty nad Videlským sedlem7. Chata Švýcárna pod Malým Dědem
Spřízněné vrcholy
Výstupy Praděd Výstupy Sokol Výstupy Medvědí hřbet