Červená hora  1.333 m
Masiv: Keprnický Povrch: 8,8 km2 Ø sklon: ?
Prominence: 128 m Key col: sedlo pod Vřesovkou Parent: Vozka
Izolace: 2,0 km Parent: Vozka Povodí: Dunaj, Odra
GPS: 50°8'39''N   17°8'10''E

Červená hora je méně výrazný vrchol na hřebeni z Keprníku. Daleko známější je Červenohorské sedlo (často jen Sedlo) pod ním, kde jsou sjezdovky, turistické centrum a kudy prochází serpentinová silnice Šumperk - Jeseník. Prudké východní svahy Červené hory se nazývají Sněžná kotlina. Dříve se tu nacházel malý firnový ledovec, dnes jsou srázy jen řídce zalesněné a v zimě tu občas padají i menší laviny. Sníh se zde udrží často až do konce května.

Na západních svazích kousek pod vrcholem najdeme Vřesovou studánku, pramen s údajně léčivými účinky. Voda z něj podle legendy uzdravila postřeleného jelena a poté i nemocného lesníka. Z Vřesové studánky se pak stalo vyhlášené poutní místo. Už koncem 17. stol. zde pravděpodobně vznikla dřevěná kaplička, která byla postupně nahrazena kamenným kostelíkem, vysvěceným v r. 1850. Stál zde až do r. 1926, kdy musel být po sesuvech půdy stržen. O rok později byl postaven větší, ale bohužel opět dřevěný, který v r. 1946 po zásahu blesku vyhořel. Doba komunistická kostelíkům moc nepřála a k jeho obnově už nikdy nedošlo. V r. 1993 byla na místě alespoň postavena kamenná mohylka s železným křížem z původní stavby.

Kromě kostelíku stávala od r. 1820 u studánky ještě útulna pro poutníky, která začala později sloužit i jako hostinec a ubytovna pro turisty. V r. 1892 také vyhořela a na jejím místě vznikla poměrně moderní chata, otevřená v r. 1906. Sloužila celá desetiletí, ale po r. 1948 byla znárodněna a přešla do rukou podniku RaJ. Ten ji nechal úspěšně zchátrat, v r. 1981 byla uzavřena a o 7 let později zdemolována a odstraněna. Za zmínku stojí, že na chatě přebývala v r. 1968 nějakou dobu Věra Čáslavská, která byla po bratrské pomoci armád Varšavské smlouvy v nemilosti. Dnes stojí nad pramenem jen kamenná kaplička z r. 1934 a nad Červenohorským sedlem byla v r. 2013 postavena volná kopie vyhořelého kostelíku sloužící coby památník obětem hor.

V r. 1921 postihla oblast mohutná průtrž mračen následovaná sesuvy půdy. Svahy Červené hory, Vozky a Spáleného vrchu tehdy vypadaly, jakoby je někdo ohobloval. Kostel a chatu sesuvy minuly, nicméně následky jsou patrné dodnes.

Kolem vrcholu Červené hory procházejí dvě paralelní značené cesty. Najdeme zde holi (travnatou plošinu nad horní hranicí lesa, ze slovenského hoľa či německého Holle) a několik rulových či svorových skalek, ze kterých je pěkný výhled. Necelého půl kilometru odtud se nachází skládanka z balvanů Kamenné okno s průhledem na Bělou, vyhledávaná turisty.

Německý název hory je Rothe Berg nebo Bründlheide.



Mapy.cz



1. Červená hora z Keprníku



2. Červená hora z jihu od Loučné



3. Červená hora od Malého Jezerníku



4. Červená hora z Klínové hory



5. Červená hora a Sněžná kotlina na východních svazích



6. Červená hora od Bělé pod Pradědem



7. Vrchol Červené hory



8. Kamenné okno u Červené hory



9. Vřesová studánka



10. Křížek u Vřesové studánky



11. Kaplička nad Červenohorským sedlem, památník obětem hor



12. Vřesová studánka kolem roku 1910



13. Vřesová studánka kolem roku 1938



14. Svahy Červené hory s chatou a kostelíkem po sesuvech půdy v r. 1921




Spřízněné vrcholy