Výstupy na Spálený vrch (1.313 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Na Spálený vrch nevede značená trasa, přesto se na něj dá dostat poměrně pohodlně z Kout po zpevněných cestách. Nejpěknější varianta je ale přes Klínovou horu.

1. Z Kout přes Klínovou horu a Spálený vrch na Ramzovou (neznačené, zde )
  Trasa: Kouty     Klínová hora    Spálený vrch    Vozka     Keprník     Šerák  
Ramzová
  Délka: 20 km, Čas: 8 hod., Převýšení: 1.150 m

Z Kout se vydáme po směrem na sedlo pod Vřesovkou. Po 2 km u rozcestníku značku opustíme a pokračujeme doleva po asfaltečce podél Poniklého potoka. Mineme Poniklý skorovodopád a asfaltečka se po čase promění ve zpevněnou cestu. Ta nás serpentýnovitě vyvede až k chatě Vilibaldka. Odtud už je to kousek borůvčím na vrchol Klínové hory. Ke Spálenému vrchu potom vede dobře schůdný průsek lesem. Ze Spáleného vrchu sestoupíme po zpevněné cestě k chatě Furmanka a po vyšlapané stezce lesem se dostaneme na Vozku.

Sestoupit můžeme buď snáze do Branné nebo atraktivněji přes Keprník, Šerák a Obří skály na Ramzovou. Trasa je sice až na Vozku neznačená, ale velmi pěkná bez nutnosti prodírání se chabaštím.

Poniklý skorovodopád Vilibaldka a Klínová hora Spálený vrch z Klínové hory Malebná pěšina na Spálený vrch Výhled ze Spáleného vrchu
Vozka ze Spáleného vrchu Vozka a Vozková Keprník z Vozky
2. Okruh z Kout přes Klínovou horu, Spálený vrch, Polom a Černou stráň (neznačené, zde )
  Trasa: Kouty     Klínová hora    Spálený vrch    Vozka    Polom    Černá stráň    Kouty
  Délka: 23 km, Čas: 9:00 hod., Převýšení: 1.150 m

Trasa je z poloviny stejná jako předchozí. Z Vozky se však nevydáme na Keprník, ale sejdeme zpět k lovecké chatě Furmanka. Hned nad ní vede zpevněná cesta, která obkolesuje Polom a potom i Černou stráň. Na oba tyto vrcholy můžeme vystoupit vyšlapanými lesními cestami, nejlépe za pomocí mobilu a mapy.cz. Z Černé stráně už se vydáme po vlastní ose jižními svahy dole lesom a kolem chajdy zvané Bremsberská bouda slezeme až do Kout. Tento okruh je ideální pro ty, kteří neradi chodí po frekventovaných cestách.