Šerák  1.351 m
Masiv: Keprnický Povrch: 5,0 km2 Ø sklon: 13°
Prominence: 66 m Key col: sedlo s Keprníkem Parent: Keprník
Izolace: 1,3 km Parent: Keprník Povodí: Dunaj, Odra
GPS: 50°11'10''N   17°6'25''E

Šerák nepatří k nejvyšším, ale určitě k nejproslulejším horám v Jeseníkách. Až pod vrchol totiž vede lanovka a pod ní jsou sjezdovky. Dalším tahákem je chata Jiřího s výhledy na Jeseník a okolí.

Šerák leží v Keprnickém masivu mezi Červenohorským sedlem a Ramzovou. Německy se nazývá Hochschar. Průměrná roční teplota je 2,2 °C a 150 dní v roce zde leží sníh. Za rok tady naprší 120 cm srážek. Méně už se ví, že vrchol není turisticky přístupný, je třeba se na něj proklestit borůvčím. Na severních úbočích se nachází zdáli viditelný pás Obřích skal, na kterých je lezení pochopitelně zakázáno.

Chata Jiřího byla poprvé postavena v r. 1888 německou organizací Moravskoslezský sudetský horský spolek (MSSGV). Jako vzor posloužila budova jesenické (tehdy Freiwaldau neboli Frývaldov) radnice. Pozemky poskytl vratislavský arcibiskup Georg von Kopp a po něm dostala stavba i jméno. Tehdy byla Wrocław ještě německá a tento panáček byl německý nacionalista a Čechy nenáviděl. Takže pojmenovat po něm dnes chatu na českém území je stejně skvělý nápad jako třeba chata Hermanna Göringa. 27.2.1893 budovu zapálil místní recidivista, 26-letý Josef Biner z Ramzové, aby nikdo nepoznal, co zde ukradl. U soudu mu žhářství neprokázali, nicméně dostal 2 roky za 'nebezpečné zacházení s ohněm a krádež'. Ještě téhož roku zde vyrostla nová kamenná chata s restaurací a 12 pokoji, opět díky MSSGV. Do dnešní podoby byla rozšířena r. 1926. Po r. 1948 byla znárodněna, naštěstí i přes pokračující zchátralost se však nestala další obětí komunistické péče. Po r. 1989 přešla do soukromých rukou a byla rekonstruována. Turisté sem chodili už od konce 19. stol., v současnosti zde bývají v létě o víkendech davy a v zimě je to podobné jako v létě.

K vysoké návštěvnosti značně přispívá lanovka, vybudovaná v r. 1976 z Ramzové na Černavu a v r. 1981 dotažená až na Šerák. Spodní úsek postupně prošel v r. 1996 rekonstrukcí na dvousedačkovou a v r. 2009 na čtyřsedačkovou lanovku. Dvousedačkový je od r. 2011 i horní úsek. Celkové převýšení lanovky je 550 m.

U původní chaty stávala zvonička, která ale také shořela. V r. 2003 byla postavena nová kamenná, u které se fotí snad každý turista. Za zmínku stojí, že těsně nad chatou se nachází dřevěná soška kozla. Nedaleko je i meteorologická stanice, která sem byla přesunuta v r. 2004 z Pradědu, když se zjistilo, že měření nepříznivě ovlivňuje tamní věž. K chatě vede i cyklostezka z Bělé.

Dvorní dodavatel piva pro jesenickou oblast, hanušovický pivovar, pojmenoval po Šeráku i svou 11°, která je k mání v sudech i jako lahváč.Mapy.cz1. Šerák od Zlatého Chlumu2. Šerák se sjezdovkou nad Černavou od Ostružné3. Šerák s konečnou lanovky a chatou Jiřího z Keprníku4. Šerák a předvrchol Keprníku od Bělé5. Šerák a Obří skály od Horní Lipové6. Chata Jiřího7. Lanovka z Černavy8. Tekutý Šerák
Spřízněné vrcholy
Výstupy Keprník Výstupy Vozka Výstupy Černava Výstupy Obří skály