Velký Klín  1.177 m
Masiv: Pradědský Povrch: 4,1 km2 Ø sklon: 16°
Prominence: 98 m Key col: sedlo Velkoklínská chata Parent: Malý Jezerník
Izolace: 2,6 km Parent: Malý Jezerník Povodí: Odra
GPS: 50°07'54''N   17°10'50''E

Velký Klín je málo známý, avšak docela výrazný kopec poblíž Červenohorského sedla. Leží na samostatném hřebeni spadajícímu až k Domašovu a končícímu na hlavním hřebeni poblíž Výrovky. Je dvouvrcholový nebo spíše dvouhrbý, nižším vrcholem je Jeřáb (1.077 m), na kterém najdeme i skalky. Velký Klín je nejsevernější horou Pradědského masivu. Ohraničují jej dvě silnice z Červenohorského a Videlského sedla, které zároveň tvoří hranici Keprnického a Medvědského masivu. Sklon svahů se pohybuje od 9° do 21°, v průměru je 16°.

Vrchol není turisticky přístupný, ale z Červenohorského sedla je poměrně dobře dostupný (3 km). Díky zalesnění si moc výhledu neužijeme, ale při správném úhlu mezi stromy prosvítá Praděd nebo Dlouhé stráně. Velký Klín má o 2 km jižněji ještě o něco nižšího, avšak známějšího bratříčka Velký Klínovec (1.164 m). Vedou z něj totiž sjezdovky na Červenohorské sedlo.

Asi 500 m jižně od vrcholu stojí na sedélku lovecká Velkoklínská chata. Další můžeme najít asi kilometr západně s názvem Rusalka. Německý název kopce je Großer Käulig Berg.



Mapy.cz



1. Velký Klín z Keprníku



2. Velký Klín z Filipovic



3. Velký Klín ze silnice z Filipovic na Červenohorské sedlo



4. Velký Klín z Červené hory



5. Velký Klín z Milionové cesty z jihu



6. Velký Klín z cesty z Videlského sedla na Rejvíz



7. Velký Klín z cesty nad Červenohorským sedlem



8. Velkoklínská chata




Spřízněné vrcholy