Bělá pod Pradědem
Skály se nachází u Bělé pod Videlským sedlem, nikoliv u Bělé pod Pradědem, což je několikakilometrový rozdíl.

Jedná se o 2 skalní oblasti - Bělá a Vysoký vodopád.

Bělá je tvořena řadou okrajových skal a věží z krystalické břidlice a svoru. Skalky dosahují výšek 15-20 m, jsou pěkné, členité a docela čisté. K mání by byly kouty, převisy, plotny, občas spára, silové i technické lezení. Mohla to být krásná oblast pro lezce středních a nižších obtížností. Kbyby... skály nebyly naprosto diletantsky zajištěné. V cestách není jištění buď žádné nebo jedno a to i v obtížnostech 6-7. Není zde jediný slaňák, takže pokud máte štěstí, najdete několik metrů za dolezem nějakou sušinku, z které slaníte. Břidlice je bohužel občas lámavá a něco zůstane v ruce. A to stojíte 8 m nad zemí a k prvnímu jištění daleko. Za něco takového by správce skal zasloužil natáhnout na skřipec. Je neuvěřitelné, že celé skalní oblasti na Jesenicku a v Rychlebách jsou prakticky vymazány z lezeckých map jen proto, že je mají pod palcem Národní Hrdinové, jejichž jediným zájmem je, aby 80% lezců, kteří mají v hlavě mozek a nechtějí se zrakvit, na skály nejezdili vůbec. Bravo chlapci, lezci brání lezcům lozit, jen tak dál.

Skály u Vysokého vodopádu jsou tvořeny okrajovou skálou z krystalické břidlice. Je zde 5 cest do 5. stupně obtížnosti, výška do 40 metrů.


Průvodci
Inspirovaný podklady od kroužku Javaanes
Made in Javaanes, děkujeme
Horosvaz, seznam cest

GPS
50°7'47.98''N17°12'9.21''E
1. Bělá2. Bělá3. Bělá


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Zaparkovat u autobusové zastávky 'Bělá zotavovna'. Odtud po modré značce po asfaltečce směrem na Vysoký vodopád. Asi po 1 km modrá značka vede přes 3 mostky přes potok (za posledním z nich končí asfaltka). Od posledního mostku už je vlevo ve svahu vidět Klasická stěna a ostatní jsou nedaleko (viz. nákres v průvodci).
Vaše zkušenosti a tipy z Bělé:


od: Blahis     14.04.2017 18:57

Velice krásné místo. Jištění sice málo, ale dá se nádherně zakládat, takže lézt se dá parádně. Místy se ale trošku drolí, takže přilbu sebou!!!
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)