Kružberk
Skály pod Kružberskou přehradou na řece Moravici jsou poměrně oblíbené a díky tomu i frekventované. O víkendu se zde schází až nezdravě moc lidí, během týdne je tady ale prázdno a to i o prázdninách.

Skály jsou bohatě vrstvené, místy lámavé. Tvoří je prvohorní břidličnatá droba obnažená erozivní činností při zahlubování koryta řeky. Obtížnostně jsou spíše lehčí - 3-6 UIAA.

Sestávají z tří hlavních částí:

Hlavní masiv - má výšku až 45 m a nacházejí se zde nejznámější linie Velká hrana a cesty Velkou stěnou. Do masivu je uměle vyražená jeskyně, která měla být původně hrobkou majitele Žimrovických papíren. Žádné ostatky se tu ale nenachází, na svého faraona si bude muset Morava ještě počkat. Zcela vpravo masiv končí útvarem zvaným Kostolík, na jehož vrcholu je stanoviště pro cesty Velkou stěnou.

Žabí kůň - jmenovec tatranského bratříčka se nachází nalevo od Hlavního masivu. Spodní část skal začíná přímo v lesíku u cesty a dominuje jí velký převislý blok (Baudiš), pod kterým vede výrazná lávka. Pro cesty v horní části je třeba skálu obejít buďto svahem vlevo nebo kamenitým žlabem vpravo.

Rozlámaná - nízký hřbet vpravo od Hlavního masivu. Lezecky se využívá jak hřeben, tak pravé boční stěnky. Stěna spadající k Moravici je značně rozlámaná.

Lezecky méně významné jsou Horní stěnky nad Rozlámanou.

Pitná voda v chatové osadě na protějším břehu, hospoda tamtéž, nejbližší obchod v Kružberku. Táboření je možné na břehu řeky jen pro organizované horolezce.

Výstupové cesty jsou jištěny skobami, kruhy a nýty, s výhodou však použijete i vklíněnce, friendy a smyčky zejména pro nácvik jištění. Převážná část cest je lezena volně bez použití skob k postupu. Žebříků a smyček se používá k postupu pouze u cest stropem jeskyně.


Průvodci
Made in Javaanes, děkujeme
Kreslený, dost bídný
Archaický
Horosvaz, seznam cest

GPS
Hlavní masiv:  49°49'28.44''N17°40'3.51''E
Žabí kůň:  49°49'29''N17°40'1.5''E
Rozlámaná:  49°49'28.4''N17°40'5.05''E
Horní stěnky:  49°49'29.4''N17°40'5''E
1. Hlavní masiv2. Hlavní masiv3. Kružberk


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Před hrází (při cestě od Budišova) odbočit doprava podle cedule k penzionu Velké sedlo. Auto nechat dole u penzionu a přes most 200 m ke skalám. Teoreticky je možné se autem dostat až ke skalám od vesnice Kružberk po asfaltové cyklostezce, ale není jisto, zda tu není zákaz vjezdu.
Vaše zkušenosti a tipy z Kružberka:


od: Leťťák     25.08.2023 12:20

Tož k parkování. Je to na soukromém pozemku penzionu, tzn. parkovné pro turisty, horolezce a další kilo, pro hosty zdarma. V penzionu ochotně načepujou pivo/limo do kelímku, ať ho můžete vzít ke skalám a v ten moment už jsi host, tedy parkovné zdarma. :)Parkování    od: Ondra     28.05.2020 11:42

Tak jsem včera po několika letech z nostalgie zavítal na skály u Kružberku s tím, že jsem zaparkoval u penzionu Velké Sedlo a čekal jsem na spolulezce. Mezitím jsem přešlapoval u ceníku parkovného, kde bylo uvedeno 30,-/den, což bych zaplatil. Ovšem pak se vynořil majitel "penzionu" a zeptal se mě, zda tady chci parkovat a přejít lávku je skalám. V tom případě mu zaplatím "stokorunu" (samozřejmě na ručičku bez daňového). Po velmi slušné diskuzi, kdy jsem se dozvěděl, že za parkování se platí i v centru Opavy, že ta lávka taky něco stojí apod. diskuzi sám zakončil, že pokus tím nesouhlasím, tak mě vykáže. Odpověděl jsem, že mě vykazovat nemusí, že odejdu dobrovolně a rád. Takže momentálně se dá parkovat u hlavní cesty při odbočce k penzionu nebo přímo u přehrady. Majitele komentovat nebudu, jen nechápu proč si podřezává větev vlastního podnikání. Kdyby mě místo keců nabídl pivo, tak si ho dám. Jinak podmínky pro lezení OK.


  Re: Parkování    od: goat     28.05.2020 12:10

Máš pravdu, taky po mně ten prasečí rypák chtěl kilo. Doporučuji se tomu penzionu vyhýbat.od: Filip     02.03.2015 10:47

Na Kružberk se dá dostat autem až ke skále a opravdu je tam zákaz vjezdu. Dá se ale koupit povolení k vjezdu za 20,- v místním hostinci


  Re:     od: Petr     03.08.2019 10:21

...tak v místním hostinci již povolenku neprodávají :(
Ahoj p.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)