Lyra  1.099 m
Masiv: Medvědský Povrch: 6,9 km2 Ø sklon:
Prominence: 96 m Key col: sedlo Kóta Parent: Ostrý vrch
Izolace: 1,7 km Parent: Ostrý vrch Povodí: Odra
GPS: 50°5'50''N   17°17'30''E

Lyra leží v Medvědském masivu a je po Žárovém vrchu druhým nejvyšším kopcem lesnaté oblasti ohraničené trojúhelníkem Karlova Studánka - Vrbno - Vidly. V údajích o výšce je ale trochu hokej, setkáme se s hodnotami 1.092 m, 1.099 m i 1.103 m. Nevedou zde žádné turistické značky, ale na svazích najdeme řadu zpevněných či lesních cest. Většina kopce je zalesněná.

Lyra je dvojvrcholová, asi 500 m jižně od hlavního leží ještě vedlejší vrchol o výšce 1.086 m. Oba jsou spojeny nevýrazným hřebenem. Na úbočích jsou roztroušené skalky a kameny, podobně jako na sousedním Žárovém vrchu. Skalka je i na vrcholu, je z ní pěkný výhled k Pradědu a také na skoro celý Medvědský masiv s Medvědím vrchem, Orlíkem, Jeleními loučkami, Žárovým vrchem atd. Svahy Lyry jsou poměrně mírné s průměrným sklonem 9°, který se mění od 7° na jižních svazích po 14° na západě. Největší krpál se sklonem 30° najdeme v krátkém úseku na východních svazích.

Na úbočích Lyry najdeme i Rolandův kámen, skálu s vyhlídkou a křížem na vrcholu. Díky blízkosti Karlovy Studánky se stala oblíbeným turistickým cílem, občas je tu k vidění i nějaký ten lezec. V minulých staletích stávala skála na holých pláních, dnes je obklopená lesem. Vede k ní modře značená stezka. Na rozcestí mezi Lyrou a Žárovým vrchem stojí lovecká Sedlová chata.

Německý název hory zní Leier Berg, což odpovídá češtině.Mapy.cz1. Lyra od Sokola2. Lyra a Praděd ze Žárového vrchu3. Žárový vrch a Lyra z Kamzičí skály na Solné cestě4. Panorama od Červené hory5. Skalka na vrcholu6. Rolandův kámen
Spřízněné vrcholy