Praděd


Výška: 1.492 mnm Masiv: Pradědský GPS: 50°04'58''N   17°13'52''E
Prvostavba: 1983 Lůžka: 64 Web: hotelpradedvysilac.cz
Na Pradědu stávala od r. 1912 kamenná rozhledna, ale ta průběžně chátrala, byla uzavřena a v r. 1959 se při bouři zřítila. U rozhledny stála ještě přízemní dřevěná budova, sloužící jako bar. Na počátku 40. let k ní přibyla rovněž dřevěná Poštovní chata, postavená válečnými zajatci a totálně nasazenými Čechy. Za války zde byla ubytována vojenská posádka, po válce sloužila jako restaurace pro turisty, meteorologická stanice a základna Horské služby. Ještě v 60. letech byla v provozu.

S rozvojem televize se Praděd jevil jako vhodné místo pro vysílač. Nejprve zde vznikla dřevěná konstrukce ověšená parabolami a poté bylo rozhodnuto o stavbě velkého vysílače připomínajícího kosmickou loď. V r. 1967 byla vybudována asfaltka z Ovčárny na vrchol a stavba začala o rok později. Plánovači ale podcenili přírodní podmínky a dokončení se posunulo z r. 1977 na r. 1980. Restaurace byla otevřena až v r. 1983. Poštovní chata i dřevěná konstrukce padly za oběť nové dominantě.

Věž původně měřila 162 m, ale v r. 1993 byla snížena na 146,5 m po výměně anténního nástavce. I tak je její vrchol nejvyšším místem pevně spojeným se zemí v Česku, převyšuje i Sněžku. V 73 m nad zemí je umístěna kruhová vyhlídka přístupná pouze výtahem. Od paty věže vybíhají 3 křídla. Jedno slouží jako energetický uzel, druhé pro potřeby radiokomunikací a ve třetím je restaurace (90 míst) s hotelem (28 lůžek) a turistickou ubytovnou (36 lůžek). Výše položenou restauraci s celoročním provozem v Čechách nenajdeme. Ceny ubytování jsou asi o 50% vyšší než na Švýcárně. Autem je normálně možné dojet pouze na Ovčárnu, ale hosté hotelu Praděd dostanou povolení až ke věži.
RestauraceStará rozhledna a přízemní budova restaurace asi ve 30. letechPoštovní chata a stará rozhlednaPřístup

Mapy.cz
Mapy.cz

Nejsnazší přístup je z Ovčárny, kam jezdí kyvadlová doprava. K hotelu ve věži je to odtud 3,5 km po asfaltce s převýšením 180 m. Protože se hotel nachází na samém vrcholu, ostatní trasy jsou totožné s výstupy na Praděd.