Kančendženga   8.586 m

Země: Nepál, Indie Prominence: 3.922 m Výstupy: 334
Výška: 8.586 m Isolation: 124,2 km Mrtví: 48
GPS: 27°42'10''N   88°8'51''E Parent: Mount Everest Fatality rate: 14.4% (2017)

Kančendženga je třetí nejvyšší horou světa, druhou nejvyšší v Nepálu a první v Indii. Na krátké období 1848 - 1852 byla dokonce považována za nejvyšší na světě, až poté se podařilo změřit Everest. Patří mezi tzv. velké osmitisícovky ještě s Everestem, K2, Lhotse a Makalu.

Její jméno by se dalo poeticky přeložit jako Pět pokladnic velkého sněhu z tibetských slov kang (sníh), chen (velký), ju (poklad) a nga (pět). Proč zrovna pět je otázka. Může to být pět vrcholů nebo pět pokladů, uznávaných Tibeťany (sůl, svaté knihy, úroda, zbraně, zlato). Také pět buddhistických atributů z barevných praporků (všeobjímající síla, vzduch, oheň, voda, země) či pět ledovců, obklopujících horu. Přepis názvu do ostatních jazyků je také kapitola sama pro sebe, skoro každý má svou verzi. Zde uvádíme českou verzi, anglická a tudíž webová zní Kanchenjunga.

Hora je součástí ohromného masivu o rozloze 20 x 8 km. Její bílé vrcholy jsou viditelné zdaleka např. až z 80 km vzdáleného indického Darjeelingu. Leží ze všech osmitisícovek nejblíže Bengálskému zálivu, což způsobuje nevyzpytatelné zvraty počasí. Během letního monzunu a často i mimo něj je zasypávána hromadami sněhu. I díky tomu má na svědomí hodně mrtvých, její Fatality rate je kolem 14%.

Vizuálně hora žádným zázrakem není, představuje spíše hřeben s několika vrcholky, podobně jako Annapurna. Čtyři z vrcholků překračují hranici 8.000 m:

Kančendženga (8.586 m)
Kančendženga západ (Jalung Kang) (8.505 m)
Kančendženga jih (8.494 m)
Kančendženga central (8.482 m)
Kangbačen (7.902 m)

Kromě uvedených se v okolí nachází ještě několik přilehlých šesti a sedmitisícovek, z nichž nejznámější je Jannu (7.710 m).

Kančendženga leží na hranicích Nepálu a indického Sikkimu. Nepál byl do r. 1949 pro cizince uzavřený a po vzniku samostatné Indie byl zase z náboženských důvodů zapovězen přístup ze Sikkimu pod východní část hory. To samozřejmě ovlivnilo i horolezeckou historii. Přesto je Kančendženga jednou z mála osmitisícovek, která zaznamenala vážné předválečné pokusy o výstup. Zaměřili se na ni hlavně Němci, když už Everest byl britským kolbištěm. Zatím ale bez úspěchu, čas ještě nedozrál.

Správná doba nastala až v 50. letech, kdy padala jedna osmička za druhou. Kančendžengu to potkalo v r. 1955, jako sedmou v pořadí. Postarali se o to Britové, na vrchol vylezli JZ stěnou. Jejich trasa je dnes považována za Normálku.

V současné době je Kančendženga jednou z méně navštěvovaných a lezených osmiček. Důvodem je obtížnost, vrtochy počasí, výška a odlehlost. Na vrcholu stálo zatím pouhých 5 Čechů (r. 2019).





1. JZ stěna



2. SZ stěna



3. JV stěna



4. Východní stěna



5. JV stěna, vlevo ve stínu JZ stěna



6. Panorama Kančendžengy z jihu



7. Okolí Kančendžengy z JZ



8. Panorama Kančendžengy z JV




Spřízněné štíty