Veľké Solisko  2.412 m

Veľké Solisko je nejvyšším vrcholem 4 km dlouhého Soliskového hřebene, který se táhne od Bystrého sedla na sever až nad Štrbské pleso. Hřeben odděluje Mlynickou a Furkotskou dolinu. Je zubatý, velmi nepřehledný a kromě Veľkého se na něm nachází nepřeberné množství dalších Solisek - bráno od severu: Soliskové kopy, Veľké Solisko, Prostredné Solisko, Soliskové hrby, Zadná Solisková veža, Predná Solisková veža, Malé Solisko, Furkotské Solisko, Štrbské Solisko, Mlynické Solisko, Predné Solisko. Když se v Tatrách bral rozum, tak kdo přišel, dostal svoje Solisko.

Veľké Solisko má dva vrcholy: severní hlavní a jižní (tento je už nazývaný Prostredným Soliskem). Vrchol Veľkého Soliska tvoří 2-metrový balvan (foto 5). Prvovýstup uskutečnil v r. 1903 Karol Englisch s horským vůdcem Paulem Spitzkopfem. Trasa vedla z Furkotskej doliny. Celý hřeben přelezli jako první v r. 1906 Němci Oskar Dyhrenfurth a Hermann Rumpelt. Soliskový masiv není výrazným lezeckým lákadlem avšak několik lehčích cest na masiv z obou dolin vede.

Na JV svahu Predného Soliska byl v roce 1943 uveden do provozu první lyžařský vlek na území Tater (a druhý na Slovensku). Jak vidno, ne všichni lyžaři byli na frontě. Krátce poté byla otevřena chata Pod Soliskom, sloužící tehdy jako sezónní bufet pro lyžaře. Dnes má celoroční provoz. U příležitosti Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1970 byl vybudován tzv. Areál snů a starý vlek byl nahrazen sedačkovou lanovkou. Tato lanovka je dlouhá 2100 m a překonává téměř 450 m převýšení.

V roce 2008 byla vybudována další sjezdovka západně od té původní včetně sedačkové lanovky a umělého zasněžování. Obě sjezdovky jsou jedny z nejoblíbenějších na Slovensku.


Prvovýstupy:
19.7.1903 (letní) -  Karol Englisch, Paul Spitzkopf senior
21.1.1912 (zimní) -  Gyula Hefty, Lajos Rokfalusy
Prominence: 113 m Key col: sedlo Bystrá lávka Parent: Hrubý vrch
Izolace: 1,0 km Parent: Hrubý vrch
GPS: 49°09'46''N   20°01'55''E
polsky: Wielkie Solisko německy: Großer Solisko maďarsky: Nagy-Szoliszkó

Těžko popisovat, čím se liší jedno Solisko od druhého, lebo hrebeň je naozaj strapatý. Podobných ale skýtají Tatry povícero (foto 9, 11) a proto se Soliskový hrebeň identifikuje poměrně špatně.

Veľké Solisko nicméně poznáme snadněji, protože je nejvyšší, hodně na severu a strmější ve vrcholové partii.





1. Soliskový hrebeň z Ostrej   Z



2. Veľké Solisko ze Satanského hrebeňa   V



3. Veľké Solisko z Furkotského štítu   S



4. Nejčastější pohled na masiv Solisek (vidět je pouze Mlynické Solisko) od Štrbského plesa   JV



5. Fotogenický viklan na vrcholu Veľkého Soliska



6. Soliskový hřeben z Furkotskej doliny   JZ



7. Veľké Solisko (vlevo) z hřebene   S



8. Veľké Solisko od Prostredného Soliska   J




 X 
9. Soliska
10. Satan
 X 
11. Soliska
12. Končistá




Spřízněné štíty