Malý Pyšný štít  2.590 m

Malý Pyšný štít je první výraznější výstupek na hřebeni táhnoucím se od Baraních rohů a Spišského štítu směrem k Lomnickému štítu. Od Strapaté věže ho dělí Malá Laštovičová štrbina, úzká a elegantní. Od Pyšného štítu ho dělí 2 štrbiny - Laštovičová a Pawlikowského štrbina. Mezi nimi se nachází poštěváček, ostrá skalní jehla mimořádného názvu - Loktibrada.

Malý Pyšný štít padá na sever mohutnou členitou stěnou a do Malé Studené doliny zarývá svůj kratší jihozápadní pilíř. Jinak má okrajový význam, neslouží jako samostatný turistický cíl, pouze jako prostředník při výstupu na opravdický Pyšný štít.

Němci i Maďaři horu pojmenovali po maďarském lékaři Edmundu Térym, průkopníku turistiky a lezení v Tatrách. Ten vystoupil mimo jiné jako první na Pyšný štít i Prostredný hrot a jeho jméno taktéž i známá tatranská chata právě mezi dvěma zmíněnými vrcholy nosí.


Prvovýstupy:
17.7.1901 (letní) -  Gyula Dori
2.1.1910 (zimní) -  Lajos K. Horn, Gyula Komarnicki, Roman Komarnicki, Jeno Serényi
Prominence: 28 m Key col: Laštovičia štrbina Parent: Pyšný štít
GPS: 49°11'56''N   20°12'24''E
polsky: Mały Durny Szczyt německy: Téryspitze maďarsky: Téry-csucs

Malý Pyšný štít je velikostí i tvarem menším bratříčkem Pyšného štítu. Odděluje je špičatá Loktibrada (foto 6), podle které lze oba Pyšňáky poměrně bezpečně poznat.
1. Pyšné štíty ze Širokej veže   JZ2. Pyšné štíty od Prostredného hrotu   J3. Pyšné štíty z Kežmarského štítu   V4. Pyšný břich od Zeleného plesa   SV5. Pyšné štíty od Jastrabiej veže   S6. Malý Pyšný štít od Strapatej veže   Z7. Desetimetrová Loktibrada s dcerou.
Spřízněné štíty