Duše jako kaviár
Duše jako kaviár (ČR, 2003)
Režie: Milan Cieslar

Za tajuplným názvem obsahujícím pravděpodobně spoustu jinotajů skrývá se obligátní český film o vztazích. Nikdo si s nikým pořádně nerozumí, všichni si zahýbají, hádají se a běsní.

Režisér Milan Cieslar natočil svou výpověď 'na základě skutečných událostí'. Není pochyb o tom, že nelže a spousta situací ani nemusela procházet výraznou dramaturgií. Jenže co funguje v životě, nemusí fungovat ve filmu a naopak. I scéna doslova převzatá ze života působí na plátně naprosto trapně a nevěrohodně. No a jsme u jádra pudla. Přesně takový film je.

Navíc vyvstává věčná otázka: má cenu po hádce s manželkou jít do kina na manželskou hádku? A má dokonce cenu i bez manželské hádky jít na manželskou hádku? 'Mezilidský vztahy jsou napyču', jak napsal kdosi na netu. A i když s tímto názorem nemůžeme zcela souhlasit dávajíce přednost pragmatickému 'české filmy o vztazích stojí zapyču', jest už načase, aby to českým režisérům oznámeno bylo a tito dále nemuseli mrhat energií a penězi neustále o tomtéž další filmy točíce.