Sin City

Sin City (US, 2005)
Režie: Robert Rodriguez

Tři příběhy, které se jemně prolínají. Dějištěm je Sin City, město násilníků, vrahů, zkorumpovaných policajtů a úchyláků všeho druhu. Všechny ženské jsou tu mladé, hezké, příjemně kozaté a dají povětšinou za prachy.

Jak vidno, film je vysněným rájem pro mravokárce a ochránce našich dětí před zkaženým světem. Není tu nouze o scény s nejtvrdší brutalitou. Uřezané hlavy, létající končetiny nebo ruka amputovaná kanibalem, toť učiněné třešničky na dortu zvrácených morálních hodnot, které nám prezentuje toto dílo.

Největším sympaťákem se jeví Marv, zjizvená obluda, která se si razí cestu potravinovým řetězcem svých nepřátel v honbě za pomstou za smrt spanilé prostitutky, která mu dala nejhezčí noc jeho života. Mickey Rourke sice pod maskou není skoro k poznání, ale jeho Marv je dokonalý.

I ostatní herecké obsazení je špičkové. Bruce Willis jako policajt spravedlivě pykající za svou čest a neúplatnost, Michael Madsen jakožto jeho prohnilý parťák, Rutger Hauer coby muž víry pojídající lidské maso, Benicio Del Toro kterak úchylný policajt, Clive Owen jako šlechetný vrah s transplantovanou tváří nebo Eliah 'Frodo' Wood v roli tichého zabijáka-kanibala v teniskách. A mohli bychom jmenovat tucty dalších.

Sin City je nejlepším zpracováním komiksu v historii. Robert Rodriguez se tady vzepjal k výkonu téměř neuvěřitelnému. Kromě hutného děje, který nedovolí vydechnout, zaujme v prvé řadě dokonalá výtvarná stránka. Prakticky políčko po políčku se drží komiksové předlohy Franka Millera. To znamená černobílé zpracování s občasným ostře barevným výkřikem, který celkový styl skvěle doplňuje. Některé obrazy jsou vyloženě surrealistické a jenom dokazují úctu autora k originálu.

'Donutil mě se dívat, jak okusuje maso z mých prstů! Donutil mě se dívat!!! Nemáš cigáro?'

Kritikové napsali, že 'důsledné komiksové zpracování je na úkor filmové řeči'. Tak tomu vůbec nerozumím.