Nightmare Before Christmas


Nightmare Before Christmas (US, 1993)
Režie: Henry Selick

Animovaná (tehdy ještě povětšinou nepočítačově) hříčka z produkce Tima Burtona.

V městečku Halloween žijí upíři, vlkodlaci, čarodějnice, umrlci a podobná zvířena vhodná ke strašení. Nekorunovaným králem je ale Jack Skellington, kostlivé strašidlo, na které nikdo nemá. Celý rok se městečko připravuje na jediný den - Halloween, kdy se rozjíždí orgie ve strašení dětí.

Jenže Jacka už dlouholetý stereotyp nudí a při jedné z toulek se dostane do Vánočního města. Je unesený dětskou radostí a rozhodne se, že příštím králem Vánoc bude on. Poblázní celý Halloweentown a všechny bestie začnou chystat dárky. Zbývá ještě maličkost - zlikvidovat otylého vařbuchtu Santa Klause, aby v den D neotravoval. Únos se na druhý pokus podaří a tak červeně oháknutý Jack může zapřáhnout kostry mrtvých sobů do saní a vyrazit.

A tak dětičky rozbalují divukrásné umrlčí lebky, roztomilé netopýry či šarmantní šavlozubé hady. Jenže se ukáže, že rozmlsaným spratkům se jen tak nezavděčíte. A tak sotva stihna doručit první várku, musí Jack na obloze čelit palbě z armádních děl, považuje ji zprvu za oslavný ohňostroj. Navíc mu v Halloweentownu roste nebezpečný soupeř - červy prolezlý Boogie man, plánující ovládnutí městečka.

Naštěstí má náš hrdina i spřízněnou duši. Sally ušil a oživil charismatický Dr. Finkelstein a ona je už dávno do Jacka zamilována. A tak Jack poznává, že i strašidla se mají držet svého kopyta a otevírá své srdce Sally, která dělá nejlepší polévku z červích bradavic ve městě.

Nightmare Before Christmas vyniká jednak neotřelým námětem a hlavně neskutečným množstvím nápadů. Každá druhá scénka z Halloweentownu by se dala tesat do náhrobního kamene a všechny ty potvory, které divák sotva stačí sledovat, by si zasloužily ještě minimálně další film. Ukrutně povedená věc.


Starosta Halloweentownu: Co budeme dělat? Já jsem jen volený úředník, sám přemýšlet nedovedu!