Constantine
Constantine (US, 2005)
Režie: Francis Lawrence

Nebe a peklo kdysi uzavřely sázku o lidskou duši. Na Zemi panuje křehká rovnováha, na kterou dozírají občasní démoni nebo andělé přestrojení za lidi. Satanův syn Mammon se ovšem s remízou nehodlá spokojit.

Římský voják, kdysi v dobré víře vpáliv svůj oštěp pod žebra jistého J. K. na kříži, téhož jím údajně zabil a od těch dob je oný nástroj obdařen magickou mocí a jménem Kopí osudu. Jeho prostřednictvím a pomocí vhodného lidského média hodlá Mammon proniknout do světa a ovládnout jej na 1000 let. Nebo tak nějak.

Aby bylo jasno, Constantine je zpracováním komiksu a ne teologickou dišputací. A zpracováním daleko méně přiblblým než většina nebesko-pekelných horrorů a thrillerů. S přimhouřením oka dokonce vše dává jakýs-takýs smysl, což je u podobných filmů jevem vskutku unikátním.

John Constantine (Keanu Reeves) je profesionální exorcista s vrozenou schopností vidět za lidskými maskami dozorčí pekelníky či anděly. A ty, kdož hodlají porušit rovnováhu, posílá s gustem zpátky do pekla. Vymítání andělů zpět do nebe ovšem zanedbává.
Na scénu se posléze dostává policistka Angela (překvapivě mladá a krásná), jejíž sestra spáchala za podivných okolností sebevraždu a tudíž podle platných předpisů nachází se v pekle. Angela se stává vyvoleným médiem pro Mammona a Constantine bude mít plné ruce práce.

Do mírně spletitého děje následně zasáhne na straně temných mocností i skvěle bezpohlavně vyvedený archanděl Gabriel, kterému-které už leze na nervy, že bůh lidem odpouští úplně všechno. A ve finále i sám taťka Lucifer v dokonalé kreaci Petera Stormara. Žádná ohnivá žezla, pentagramy a hořící pláště, jenom úsporný a hadovitý potetovanec, ze kterého mrazí. Taky se taťka nechal slyšet, že takhle dobře ho snad ještě nikdo nezahrál, co film filmem stojí.
Vůbec peklu je zde věnována mimořádná pozornost a máme za to, že pokud by takto dokonalé ztvárnění inferna shlédli lidé ve středověku, neměla by církev nouzi o členské příspěvky.

Lucifer: Mám pro tebe připravenej úžasnej zábavní park plnej krvavejch atrakcí!
Constantine: No ty jsi ale zlatíčko, Lu.