Braindead


Braindead - živí mrtví (NZ, 1992)
Režie: Peter Jackson

Obrovské krysy kdysi znásilnily opice, následkem čehož vznikly krysí opice. Za tuto vývojovou linii ne zcela dle jejích představ pomstila se příroda tím, že každé kousnutí těchto kříženců promění člověka záhy v zombie.

Samotářský hlavní hrdina Lionel se pravděpodobně konečně zamiloval, ale románku brání jeho dominantní matka. Tu naštěstí v zoologické kousne zmíněná krysí opice, ale tím problémy zdaleka nekončí. Matka se sice mění v zombie a postupně jí odpadávají různé části těla (obzvláště při jídle do pudinku), ale syna pořád terorizuje mírou vrchovatou. Lionel se postupně stává jediným prokazatelně živým tvorem v celém okolí. Zombií přibývá a může začít úrodná sklizeň pomocí sekačky na trávu.

Údajně nejkrvavější horror všech dob ze spárů Petera 'Pána Prstenů' Jacksona je spíš komedií nebo parodií na horrory. Těžko si představit někoho, kdo se u Braindead klepe strachy. Dočkáme se ale řady roztomilých úchyláren typických pro rané jacksonovky. Hektolitry červené stříkají, nemrtvé maso létá vzduchem a sekačka valí na plné obrátky. Což je jistě zajímavý objev, neboť až dosud všechny autority považovaly za jediný možný způsob likvidace zombieho kulku do hlavy.

Pořiďme si sekačky dokud je čas. Mountfield nikdy nelže.