Duchové Marsu
Duchové Marsu (US, 2001)
Režie: John Carpenter

Za dvě stě let jsou lidské kolonie na Marsu běžnou skutečností. Kapitánka Ballardová dostává za úkol přepravit vrahouna Williamse obrněným vlakem do vězení. Avšak netuší, že jeden z průzkumných týmů mezitím otevřel Pandořinu skříňku - prastarou šachtu s mračny virů. Kdo je tady zanechal, není známo. Možná původní obyvatelé, aby zabránili kolonizaci své planety.

Vir se šíří vzduchem (na Marsu už je atmosféra, víme) a z obětí překvapivě nedělá zombie, jak by hádal zkušený fanoušek. Postižení se ponejprv začnou probodávat různými háky, náušnicemi a dráty a až dosáhnou vzhledu australského aborigina na lovu, vyráží vraždit své zdravé spoluobčany. Lék neexistuje, jediná možnost je zastřelit. V nouzových případech bychom mohli doporučit snad i rozsekání mačetou, ale pozor - jen pokud jste dostatečně rychlí.

Tým kapitánky Ballardové se povážlivě tenčí a brzy i zabiják Williams bude muset přiložit ruku ke společnému dílu. Mračna viru se totiž blíží k hlavním pozemským základnám na Marsu.

Méně známé dílko více známého J. Carpentera (Halloween, Věc, Útěk z LA) je příjemným sci-fi drasťákem, prostým jakéhokoliv filozofování. Barvy jsou důsledně stylizované do rudooranžova podle vzoru Rudá planeta a scenérie malebně podbarvuje drsná muzika. Kapitánka Ballardová v podání Natashy Henstridge je blondýnečka k ocucání. Jenom kdyby nedržela v ruce samopal. Ve vedlejších rolích objevíme Jasona Stathama (Kurýr, Sbal prachy a vypadni) nebo Pam Grierovou (Jackie Brown). Jedinou slabinou tak zůstavá Ice-T v roli Williamse. Snaží se sice neustále tvářit drsně, mluvit drsně, chodit drsně a sedět drsně, jenže ve většině scén vypadá spíš jako černoušek Bubu.