Saw - hra o přežití


Saw (US, 2004)
Režie: James Wan

Doktor Gordon se probudí v oprýskané místnosti přikovaný řetězem za nohu k pevné trubce. Netuší kde je a proč. Od protější zdi na něj civí podobně postižený chlápek jménem Adam. Partu doplňuje mrtvola s prostřelenou hlavou v kaluži krve ležící mezi nimi. Gordon se záhy dozvídá, že pro něj vedou jen dvě cesty ven - buď zabije Adama nebo si uřeže připoutanou nohu pilou. A pokud to nedokáže do několika hodin, zemře i jeho žena a dcera.

Jemu i Adamovi postupně dochází, že v kobce nejsou náhodou a že se stali součástí pečlivě promyšlené partie sadistického vraha s přezdívkou Jigsaw. Ten oběti nikdy nezabíjí vlastní rukou, ale dává jim vpravdě gentlemanskou možnost výběru, stejně jako Gordonovi. A sám celou scenérii zpovzdálí pozoruje.

V dalším se dočkáme mnohých překvapení a dějových zvratů. Nakonec ale vše do sebe celkem logicky zapadne a navíc - film má jasný smysl a poselství, které je záhodno si připomínat. A to je takmer nevídané.

Saw je nejoriginálnějším brutálním thrillerem od Fincherových Sedmi. Jednak scénářem a výše uvedeným vyzněním, jakožto i tím, že v dnešní době už není vůbec snadné vymyslet neokoukané vraždy, což se zde povedlo mírou vrchovatou. Klobouk dolů.

Domníváme se však, že není vhodné pouštět tento film dívce na prvním rande. Buď se jí to líbit nebude a bude vás mít za úchyla nebo se jí to líbit bude a pak je záhodno bleskově uzavřít kvalitní životní pojistku.

Saw se zatím dočkala asi čtyř pokračování. Za hřích stojí ještě tak dvojka, ale potom už tvůrci příliš tlačili na Pilu a zaměřili se spíš na co nejnechutnější záběry charakteru téměř medicínského až soudnělékařského. Nic proti, ale ve srovnání se slušným příběhem to bude vždycky druhá liga.