Pátek 13.


Pátek 13. (US, 1980)
Režie: Sean S. Cunningham

Série Pátků přivádí na scénu legendárního hrdinu - Jasona, kamaráda do nepohody.

Na letním táboře u jezera Crystal Lake došlo kdysi k tragické události. Mladí vedoucí šukající v rákosí přeslechli volání o pomoc topícího se chlapečka, malého Jasoně Vorheese. Tělo se však, k velkému přínosu světové kinematografii, nikdy nenašlo.

Nyní na tábor přijíždí skupina teenagerů užít si léto. A akce vskutku stojí za účast. Mladí začínají hynout a povětšinou dost drastickými způsoby. Vrah je opravdu vynalézavý - mačeta do obličeje, probodnutí milujícího se páru oštěpem (tzv. dvě mouchy jednou ranou), sekera do hlavy a jiné.

Jasoňova popularita dosáhla takových rozměrů, že bylo dohromady natočeno asi 11 dílů. A to včetně takových bizarností jako Jason v budoucnosti, Jason proti Freddymu (další horrorové legendě) atd., ale to už je jiný příběh. Za shlédnutí stojí první dva díly a abychom Jasoně zbytečně nestavěli do špatného světla, nutno podotknout, že v prvním díle nevraždil on. Tudíž počet jeho obětí nedosahuje ani dvou stovek.

Pátek 13. se stal skutečným kultem a pravzorem pro všechny teenagerovské vyvražďovačky, jimiž se moderní kinematografie jen hemží. Jasonovu masku, skrývající znetvořený obličej, se více či méně zdařile snažila napodobit spousta následovníků z podobné zájmové skupiny, např. Leatherface z Texaského masakru.

Tomuto horroru se i přes nízký rozpočet a nepříliš velké ambice podařilo dosíci pravé podstaty žánru - divák se u něj málem posral strachy.