Hvězdné války
Epizoda IV - Nová naděje (US, 1977)
Režie: George Lucas

Georgi Lucasovi se podařilo vymyslet a zrealizovat něco, co tu ještě nebylo. Kdysi dávno v předaleké galaxii zhmotnil světy, kde se přirozeně prolínají lidé s kdejakým vesmírným póvlem. Máme tu mutanty, droidy, princezny, hřochoslony, chlupaté i olysalé potvory a vůbec všechno, co se autorovi vynořilo ve fantazijním deliriu. Celý tento vesmírný maglajz drží pohromadě slušně čitelný, téměř pohádkový příběh, díky kterému nepůsobí ani šestidílná sága jako nastavovaná kaše.

Vesmíru vládne všeprostupující Síla, která má dvě strany - Světlou a Temnou. Prvou hájí šlechetní rytíři Jedi, druhou arcizáporáci, tajemní Sithové. Ti jsou ale vždy pouze dva, Mistr a Učedník. Jejich touha po moci je totiž tak silná, že při větším počtu by se vzájemně povraždili. Rytířů Jedi ale může být něúrekom, což je v pořádku, neboť při prosazování dobra musí všechny zásady fair-play stranou. Obě znepřátelené komunity se navzájem šavlují laserovými meči.

Do děje se dostáváme v době Temna. Jediové byli téměř vyhlazeni a Galaxii ovládá mocné Impérium v čele se sithským lordem Darthem Sidiousem a jeho pravou rukou Darthem Vaderem. Právě Vader je ústřední postavou celé ságy.

Proti Impériu bojují povstalci, kteří ale mají minimální šance proti Hvězdě Smrti, gigantické superzbrani Impéria. Ta je schopna vyhodit do luftu celou planetu naráz. Povstalcům se ale podaří ukrást její plány. Ďasovitý Vader na revanš zajme odbojnou princeznu Leiu, kterou ale zachraňuje úplatný pilot, krasoň Harisson Ford. Na stranu povstalců se dále přidává mladý farmář nejistého původu, Luke Skywalker, kterému je přisouzena nezáviděníhodná úloha kladného hrdiny. Doprovod mu obstarává postarší mentor Obi-Wan Kenobi, ze kterého se klube kdys významný Jedi. Partičku doplňují nezapomenutelní droidi R2-D2 a C3PO.

Vše vrcholí útokem povstaleckých stíhaček na Hvězdu Smrti, kterou se po rozboru ukradených plánů podaří zničit. Vyhráno ale zdaleka není, jednak z nutnosti natočit další díly a druhak proto, že Impérium je stále při chuti.

Po Hvězdných válkách už nic nebylo jako dřív. Lucas stvořil dokonalou továrnu na sny a přiměl kdejakou havěť kdysi dávno v předalekých kinech, aby nevěřícně zírala na plátno celé hodiny s otevřenou pusou. Kdo dokázal víc, ať hodí kamenem.

Epizoda V - Impérium vrací úder (US, 1980)
Režie: Irvin Kershner

Závěr prvního dílu se nesl ve znamení úspěchů povstalců a tudíž podle všech platných zákonů musely nastat zlé časy. Po krátkodobém azylu na ledové planetě jsou povstalci rozprášeni. Luke Skywalker nachází na odlehlé planetě stařičkého nestora řádu Jedi, mistra Yodu, a s jeho pomocí se snaží proniknout do tajů Světlé strany Síly. Zbytek party, princezna Leia, Harrison atd. upadá zradou do tenat Lorda Vadera v bizarním Oblačném městě.

Luke jako správný hrdina se jim vydává i přes varování na pomoc. Poprvé změří síly s Vaderem, ale coby zelenáč sotva opustivší základní kurz nemá proti zkušenému matadorovi šanci. Vader se však spokojuje s tím, že mu usekne ruku a konsternovanému hrdinovi oznamuje, že je jeho otcem. A lanaří jej do tábora Temné strany, aby jakožto otec a syn celé Galaxii vládnouti mohli.

Luke nahlédne do svého nitra a ke svému úděsu seznává, že i padouch mluví někdy pravdu. Jak je tohle všechno možné, dozví se divák v jednom z příštích dílů. Nabídku Temné strany ale Luke hrdě odmítá a prchá.

Celá epizoda končí zmarem povstalců. Luke má useknutou ruku a deprese z rodinných poměrů, Harrison je zalit do jakéhosi karbonitu a spolu s Leiou předán vesmírnému mafiánovi Jabba Hutovi, který po něm už delší dobu pase.

Podle mnohých nejlepší díl celé ságy. Fantazie se opět snoubí s akcí a tentokrát i slušnou dávkou temnoty. Děj se stal poněkud spletitým, ale zase nenápadně nalákal diváky hnané zvědavostí co z toho vyleze, na další díly.

Epizoda VI - Návrat Jediho (US, 1983)
Režie: Richard Marquand

Luke Skywalker, již s novou protézou ruky, se vrací za mistrem Yodou a dokončuje svůj přerod v rytíře Jedi. Stařičký roztomilouš Yoda poté umírá a Luke vyráží osvobodit zbytek kolektivu, vězněný mafiánem Huttou. To se mu po menších peripetiích podaří včetně rekarbonizace ubohého Harrisona.

Temné Impérium ovšem nelení a začne stavět novou Hvězdu Smrti na oběžné dráze měsíce Endor. Vader, tuše blízkost syna a neubráně se přes veškeré zlo otcovské lásce, nechá povstalce proniknout na měsíc. Ten je obývaný roztomilými mrňavými medvídky Ewoky, kteří taktéž nehoří láskou k Impériu a našim hrdinům pomáhají.

Vyjde najevo, že princezna Leia je Lukova sestra a francouzáky, kterými se oba občas počastovali v předchozích dílech jsou rázem zapomenuty. Vše spěje ke šťastnému rodinnému shledání.

Luke se pokusí Vadera přesvědčit k obratu na Světlou stezku, avšak marně. V souboji jej porazí, avšak odmítne příkaz bezcharakterního Imperátora, aby svého otce zabil. Tuší, že něčemu podobnému kdysi podlehl Vader a že Temná strana číhá blíže, než by se zdálo. Naštvaný Vader pak Imperátora hází do energetické šachty Hvězdy Smrti a sám posléze umírá. Hvězda Smrti je zničena a spolu s ní i vláda celého Impéria.

Triumf dobra je završen a v celé Galaxii se rozhostí věčný mír.

Věčná škoda. George Lucas se totiž zapřísahá, že žádné díly 7, 8 a 9 už nebudou. Útěchou nám budiž jen to, že i lidé jako on občas potřebují splatit úvěr na tryskáč nebo už jsou zkrátka unavení dlouhou sérií neúspěchů svých dalších počinů a rozhodnou se vrátit ke klasice. A jak známo, opravdový Jedi se nikdy nevzdává naděje i přes dočasné úspěchy Temné strany.

Epizoda I - Skrytá hrozba (US, 1999)
Režie: George Lucas

Hvězdné války jsou unikátní mimo jiné svou chronologií. Lucas začal ságu točit odprostřed, rovnou dílem 4. Spousta lidí se tehdy pídila po prvních třech dílech, avšak marně. Ty přišly až po 20 letech. A nejsou nějakým uměle domýšleným prequelem. Starší epizody obsahují citáty a odkazy z nově přišedších, což dokazuje, že autor musel mít už od začátku celý příběh v hlavě (či na děrných štítcích svého tehdejšího počítače).

Už jen nápad točit seriál odprostřed dokazuje, že to Lucas nemá v hlavě v pořádku.

Epizoda I začíná v ještě dávnějších časech před dávnými časy (omlouváme se za jistou mluvnickou kostrbatost; odkaz našich předků nám neumožňuje použít předminulého času, vynalezeného angličany). Obi-Wan Kenobi, mentor Luka Skywalkera ze 4. dílu, je tu ještě mladým učedníkem (padawanem) svého mistra Qui-Gon Jinna. Oba se vydávají řešit situaci na planetu Naboo, kterou obsadila hamižná Obchodní federace. Královnou Naboo je mladičká krasotinka Amidala, sehravší důležitou roli ve věcech příštích. Na své pouti potkávají Jediové asi desetiletého Anakina Skywalkera, který všechno zná a na vše má talent. Obi-Wan Kenobi jej bere do učení jako svého padawana a to i přes odpor ostatních Jediů, kteří správně cítí, že s tím drzým frackem něco nehraje.

Do hry vstupuje i Temná strana prostřednictvím Dartha Maula, úchvatného čertíka, který bohužel dostal daleko menší prostor, než by si zasloužil. I přesto stačí zabít mistra Qui-Gon Jinna a umírá až rukou Obi-Wana Kenobiho.

Epizoda I byla pro řadu fanoušků, očekávajících podobnou šlehu jako byl kdysi IV. díl, zklamáním. Jenže legendám se přibližuje těžko. Nikdy nevstoupíš dvakrát, víme?

I tak je Epizoda I. slušný film a pokud se něj člověk dívá očima desetiletého kluka, dokonce výborný. A o to koneckonců Lucasovi asi šlo.

Epizoda II - Klony útočí (US, 2002)
Režie: George Lucas

Děj dvojky se odehrává několik let po jedničce a je mírně nepřehledný. Z Anakina Skywalkera je zdatný pubescent, který kromě zabíjení nepřátel coby rytíř Jedi úspěšně pošilhává po královně Amidale. Ta je netoliko krásná, ale též inteligentní, to dá rozum.
Novým nepřítelem je tajemný hrabě Dooku, nástupce Dartha Maula v roli sithského učedníka. Jeho mohutná armáda droidů zahubí pěknou řádku Jediů a podlehne až armádě klonů vedené mistrem Yodou, nejvyšším Jediem nejmenšího vzrůstu.

Hrabě Dooku, ztělesněný asi devadesátiletým 'Sarumanem' Christopherem Leem, metá salta a kozelce s laserovým mečem tak úspěšně, že usekne v souboji ruku příliš ambicióznímu Anakinovi a na konci uniká. Což je na učedníka slušný výkon. Hlavní sithský Mistr zůstává Jediům totiž stále utajený. A zdá se, že stopy míří hodně vysoko.

Epizoda III - Pomsta Sithů (US, 2005)
Režie: George Lucas

Hrabě Dooku unesl nejvyššího činitele galaktického Senátu, kancléře Palpatina. Osvobodit jej přichází Obi-Wan s Anakinem, který je bohatší o protézu ruky a řádnou porci zloby a nenávisti, šlechtící pravou Temnotu. V zuřivosti zabije hraběte Dooku a postupně se stále více dostává pod vliv kancléře Palpatina, ze kterého se klube dlouho hledaný sithský Mistr.

Kromě toho se Anakin dozvídá, že oplodnil královnu Amidalu a ovládaje díky Síle mimosmyslové vnímání, nabývá jistoty, že jeho láska při porodu zemře. Kancléř mu nakecá, že pomocí Temné strany může překonat i smrt a Anakin poté upadá zcela do jeho područí. Přijímá řádové jméno Darth Vader, vyvraždí celé středisko Jediovských žáčků a zlikviduje odpor separatistů proti Republice, kterou už jeho Mistr začíná obratně měnit ve své Impérium.

Do cesty se mu postaví až jeho učitel Obi-Wan, který ho na férovku porazí na rozžhavené planetě plné lávy. V záchvatu velkodušnosti jej ale ohořelého a bez končetin nedorazí, což se jeví velice nerozvážným, neboť mohl ušetřit Galaxii v bodoucnu plno starostí. Vadera poté zachraňuje jeho Mistr, aby z něj po sérii operací vytvořil černé astmatické monstrum z prvních dílů.

Mezitím Amidala porodí dvojčata Leiu a Luka a pozbydouc lásku k zlovolnému Anakinovi, při porodu umírá. Děti jsou v zájmu bezpečnosti odděleny a přetransportovány do různých koutů vesmíru. A zbytek už známe.

Trojka se povedla z nových dílů určitě nejvíc. Trikově i dějově je pořádně nadupaná a skvěle dovršuje celou ságu. Není zde snad jediný záběr, který by nebyl digitální. Tak tohle přesně JO!