Černočerná tma
Černočerná tma (US, 2000)
Režie: David N. Twohy

Vesmírná loď ztroskotá na neznámé planetě obíhající kolem tří sluncí. Na palubě je mimo jiné i střežený trestanec Riddick (Vin Diesel), který podle očekávání v nestřeženém okamžiku uprchne. Což je ale pouze drobnou lapálií. Posádce je totiž už od počátku divné, že se na povrchu nachází kostry obrovitých zvířat, která pravděpodobně zahynula téměř současně. Poté, co cosi roztrhá jednoho kosmonauta na maděru, pojmou doměnku, že nejsou na planetě sami. Jejich tušení je nezklame - pod povrchem nežijí mírumilovné činčily, ale jak je na slušné planetě zvykem, krvelačné bestie (něco na způsob Vetřelce). Roztrhají a sežerou vše, co se hýbe, ale mají slabinu. Bojí se denního světla, které jim způsobuje těžké popáleniny.

Naneštěstí jednou za 22 let dochází k zákrytu 3 sluncí a totálnímu zatmění, což překvapivě bude asi za hodinu. Zbytek posádky se proto musí spojit s kovaným zabijákem Riddickem a zahájit boj o přežití. Ten je komplikovaný mimo jiné i tím, že jeden mladý člen posádky je ve skutečnosti členka mající krámy, jejichž pach potvůrky za všech okolností neodolatelně přitahuje. Toť znakem opravdového gurmána.

Osvěžující sci-fi ve stylu Vetřelce. Film v podstatě zahájil kariéru Vina Diesela jako akčního hrdiny. Riddick, člen Klubu Superdrsňáků, ani na okamžik nezaváhá, všechny přepere a vidí i ve tmě.

Žádný gigantický rozpočet, ale příjemně a profesionálně odvedená prácička. Víc takových.

Na 'Černočernou tmu' volně navazuje 'Riddick - kronika temna', ale tomu už chybí nekomplikovaný a přímočarý tah na bránu prvního dílu.