Hvězdná pěchota
Hvězdná pěchota (US, 1997)
Režie: Paul Verhoeven

V neurčité budoucnosti se demokracie zhroutí a pozemšťanům se vynoří nečekaný nepřítel - brouci z hvězdné soustavy Klendatu. Je jich jako much, dokáží chrlit plazmu ničící hvězdolety (Plazmouni), rozsekat svými kusadly několik lidí zaráz na maděru (Bojovníci), další pro změnu rozstřikují biokorozivní látku a připomínají obrovitý tank (Pancéřáci) atd. A těmto vykutáleným insekťákům se postaví Hvězdná pěchota, složená z mladých, krásných a učesaných lidí jako vystřižených z Beverly Hills.

Předchozí řádky už jasně naznačují, že půjde o dílo hodné pozornosti. A skutečně je tomu tak. Šikovný Verhoeven se s tím nepáral a natočil geniální kombinaci brutální akce a slizké limonády. Urvané končetiny a vysáté mozky jsou prokládány slzotvornými záběry mladých lásek. Naoko téměř nemožnou kombinaci zvládá režisér s bravurou hodnou mistra. A když se k tomu připočte slušný rozpočet, skvělý team brouků a veskrze kvalitní triky, není co řešit.

Hvězdná pěchota se dočkala i druhého dílu, ale ten je jenom chabým nízkorozpočtovým odvarem pro videopůjčovny, pokoušejícím se vytřískat ještě nějaký ten zlaťák z popularity prvního dílu.