Úsvit mrtvých
Úsvit mrtvých (US, 2004)
Režie: Zack Snyder

Zemi zachvátí blíže neurčený virus, který dělá z lidí krvelačné zombie toužící toliko po sežrání svých, dosud nenakažených, bližních. Nákaza se přenáší kousnutím a lék neexistuje. Jediná možnost je kulka do hlavy. A pokud možno okamžitá, jinak vás druhdy milující manželka sežere jak mandli. Mířit je třeba přesně, protože nějaké průstřely plic či končetin zombie tak akorát naštvou. Ale to nosíme dříví do lesa, tohle ví každý prvňák.

Během několika dnů se Země promění ve skutečné peklo. Skupina přeživších se zabarikáduje v supermarketu, ale všem je jasné, že nemohou vydržet dlouho. Počet nemrtvých totiž v okolí hrozivě narůstá...

Nejlepší zombie horror vůbec. Už úvodní scéna s nakaženou holčičkou překonává svou roztomilostí leckterou Sněhurku. A další následují. U filmu je potřeba vydržet až do konce závěrečných titulků neboť až po nich nastává rozuzlení. Což ovšem pro žádného diváka po takovém zážitku není problém.

'Až nebude dost místa v pekle, mrtví budou chodit po zemi.' Už aby to bylo.

Úsvit mrtvých (US, 1978)
Režie: George A. Romero

Původní verze George Romera, který je považovaný za zombiového klasika, už dnes působí spíš úsměvně. Ploužící se nemrtví ani tak neděsí jako spíš pobaví.

Dějová linka je podobná jako u předchozího: virus - oživlí mrtví - skupina přeživších - supermarket. Tempo filmu je spíš pomalé a i živí tu občas připomínají zombie. Ale co naplat - klasika je klasika.