Rambo
Rambo I - First Blood (US, 1982)
Režie: Ted Kotcheff

Vietnamský veterán John Rambo narazí v poklidném městečku na buzerantského šerifa, který jej zatkne a posléze zmlátí. To probudí v Rambovi staré instinkty zeleného bareta a vše vyústí ve válku v lesích, kde policie nemá proti svalovci šanci. Posléze se Rambo vrací do městečka bohatší o automat M16 a slušnou řádku výbušnin, které nepřijdou nazmar. Drobné zklamání je, že šerifa nezabije, ale jen těžce zraní.

První díl série je jedním ze základních kamenů akčního filmu. Žádné přehnané efekty, ale utěšená akce od začátku do konce. Překvapivě slušně napsaný scénář a hlavně božský Sylvester, ze kterého musí mít mokré kalhotky všichni bez rozdílu pohlaví.

Ve městě jsi zákon ty, tady jsem zákon já!
Učil jsem ho sežrat to, co vybleje prase.
Co víc by si měl člověk od života přát.

Rambo II (US, 1985)
Režie: George Cosmatos

Rambo bručí ve vězení za poměrně nevinnou taškařici z prvního dílu. Poté, co se ukáže, že ve Vietnamu můžou být ještě živí zajatci, je povolán zpět do akce coby zkušený kozák. Následně pobije půl Vietnamu, zachrání co se dá a pozná proradnost vládních úředníků. Všem protivenstvím ale zákonitě unikne, aby se mohl zotaviti do třetího dílu.

Dvojka přitlačila na pilu. Na první koleji je akce, děj až na druhé. Což není k zahození. Sylvester pobral nějaké bobule, pročež je většinu filmu polonahý. Na Arnoldovy prsiska sice pořád nemá, ale charizma z něj stříká každým coulem.

Rambo III (US, 1988)
Režie: Peter MacDonald

V Afghanistánu zajali sovětští pekelníci bývalého Rambova nadřízeného, plk. Trautmana. Ten tu poctivě cvičil budoucí jednotky Al Kajdy, aby měly co nabídnout. A je nabíledni, že Rambo je jediný, kdo ho může zachránit. Jakožto i nějaké další bezvýznamné američany a domorodce.

Trojka se snaží tlačit na pilu ještě víc než dvojka a tentokrát už trochu přes závit. Když Rambo sám a s téměř holýma rukama porazí sovětskou divizi vybavenou tanky, vrtulníky, minomety a já nevím čím vším, tak už je zřejmo, že nebude obyčejný bankovní úředník.

Rambo IV - Do pekla a zpět (US, 2008)
Režie: Sylvester osobně

Závan svěžího větru v akčním filmu. Po letech feministicky i jinak korektních filmů, kde se povinně musely producírovat třicetikilové přepajcované modelky s kulometem a hlavní hrdina si nemohl dovolit zabít už ani zajíce na poli, musel přijít Sylvester se starou dobrou školou.

Děj se odehrává v Barmě, kde místní junta kromě obligátního týrání místních obyvatel ještě zajala americkou křesťanskou misi s humanitární pomocí. A tak Rambo vyráží počtvrté, tentokrát opět do svých milovaných pralesů a džungle.

Hodinka a čtvrt čiré radosti. Sylvester je už sice ve svých šedesáti poněkud uměle naducaný, ale neustále nonšalantní. Rozpárat břicho s takovým šarmem nedokáže pořád ještě nikdo.

Největší napětí zažije ovšem divák hned na úvod. Rambo se totiž začíná nebezpečně sbližovat s jednou misionářkou a vyvstává reálná hrozba, že díky intenzivní americké potřebě happy-endů skončí náš hrdina obklopený haranty v nedělním kostele. Naštěstí to Sylvester ustál, misionářku vrhnul kolem krku naivnímu spoluvěrci a tudíž svět může doufat, že tato velkolepá série ještě bude mít pokračování. A to i přesto, že závěr filmu tyto naděje vehementně vyvrací. Ale takových už bylo.