Evil Dead
Evil dead (US, 1981)
Režie: Sam Raimi

Partička mladých se vydá do chaty uprostřed lesů, kde následně pomocí zaklínadel z Knihy Mrtvých probudí zlo a démony všeho druhu. Přežije jenom pozůstalý Ash (Bruce Campbell).

Série Smrtelného zla, Lesního ducha a čertvíjak se ještě těmto skvostům říká, by mohla v poklidu sloužit jako symbol celé Světlé strany. První díl je ještě mírně rozháraný, ale už v sobě nese punc béčkové klasiky - např. hrdinka znásilněná stromem není k vidění všude.
Na tu dobu a ty peníze má film i slušné triky.

Evil dead II (US, 1987)
Režie: Sam Raimi

Něco mezi pokračováním a remakem prvního dílu nás rovnýma nohama vhodí do akce. Duchové lesa útočí a všechny vedlejší postavy opět postupně vyhynou, až na oblíbence Ashe. Ale ani ten nemá na růžích ustláno. Musí svou posedlou přítelkyni rozporcovat motorovou pilou, uřezat si vlastní ruku, jakožto i páchat další kratochvíle.
Gejzír nápadů a triků směřuje až k finále ve 13. století.

Druhé Smrtlené zlo je nesmrtelné. Nápady z jedničky byly ve dvojce dotažené k dokonalosti.

A pozor! Žádná z postav nemá plně prokreslený charakter a psychologické pozadí. Nádhera.

Evil dead III - Army Of Darkness (US, 1993)
Režie: Sam Raimi

Ash, dlící od druhého dílu ve 13. století, opět bojuje s démony. Místní komunitou vidláků z hradu je vyslán na nedaleký hřbitov, kde nachází se Kniha Mrtvých. Řekne ovšem blbě zaklínadlo a probudí k životu celou armádu kostlivců (z nichž někteří připomínají současné modelky), jakožto i jiných sympaťáků.

Další spousta nápadů, cool hlášek a triků ve stylu předchozích dílů. Tentokrát jde ale spíš o komedii s horrorovými prvky. To ale v žádném případě neubírá filmu na romantickém kouzlu svých předchůdců.

Kanda, Estrata, Irgrets, Nosferatus... co je se čtvrým dílem, Same? Spidermana natočí každý debil.