Chotěboř
V údolí řeky Doubravy u Chotěboře se nachází několik rulových skalních skupin. Hned na začátku údolí se na pravém břehu řeky tyčí asi 18 m vysoké skály. Nazývají se "Vláček". Mrazovým zvětráváním pod nimi vzniklo úpatní suťovisko s balvany až 1,5 m velkými. V místě zvaném 'Mikšova jáma' pak spadá řeka Doubrava 1,5 m vysokým vodopádem do hluboké tůně. Skály zde vystupují přímo z řeky a dosahují výšky až 20 metrů. Asi 300 metrů pod Mikšovou jámou stojí na pravém břehu skály 'Hrádek'. Jejich šířka je asi 70 metrů a maximální výška 20 metrů. Pod nimi je opět úpatní suťovisko, které dosahujíce až k řece. Nedaleko po proudu stojí nevysoká skála 'Doupě' se zajímavým stropovitým převisem s přesahem až 2 metry.

Údolí se v této části výrazně zužuje a stává se skalnatější. Řeka zde tvoří úzkou nepřístupnou, přibližně 200 metrů dlouhou soutěsku, zvanou 'Koryto'. Soutěska je široká pouze 4 metry, skály vystupují přímo z řeky a dosahují výšky až 15 metrů. V soutěsce jsou dva vodopády, vysoké 2 a 2,5 metru. Pod oběma jsou hluboké tůně. U dolního konce 'Koryta' je vytvořen obří hrnec o průměru 120 cm a hloubce 35-105 cm. Po dalších 150 m vystupuje do výšky více jak 40 metrů nejvyšší skála v údolí - 'Sokolohrady'.

Na protějším, levém břehu Doubravy, je jediná skalní věž oblasti, nazvaná 'Čertův stolek'. Stěna dosahuje výšky asi 30 m. Pod Čertovým stolkem mrazovým zvětráváním vzniklo nejrozsáhlejší kamenné moře v údolí Doubravy. Jeho balvany zasahují až do říčního toku.

Pro lezení je zde vhodných asi 30 skal. Maximální výška stěn je 25 metrů, průměrná výška je 8 metrů.


Průvodci
Bez nákresů, jen seznam cest
Horosvaz, seznam cest
1. Hradní stěna2. Hradní stěna3. Hradní stěna


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Východiskem do skal jsou Bílek nebo Chotěboř na železniční trati Pardubice–Havlíčkův Brod. Z obou obcí je přístup podél turistických značek. Autem je možný příjezd k chatě Doubravce nebo do Bílku.
Tábořit a stanovat lze v Autokempinku Řeka u Krucemburku (směr Ždár nad Sázavou), nebo pod skalami.
Vaše zkušenosti a tipy ze skal u Chotěboře:


Super lezení    od: Ladry     17.10.2010 19:45

Byl jsem tam a je tam fakt dost dobrých míst pro lezení, na skalách co jsem lezl byly i voka,takže se dá jistit prvolezce klasicky od spoda.Jelikož ještě nejsem moc dobrý lezec, tak jsme lezli pouze cesty lehčí do V obtížnosti ,ale bavilo mě to protože je tam krásně , supr příroda , šum řeky, sem tam potkáte nějaký turisty,...,ale chtělo by tam být aspoň tejden , protože je toho tam k lezení fakt hodně.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)