Gabrielka
Nově resuscitovaná skála z bývalého lomu o výšce do 30 m. Materiál bude pravděpodobně rula. Lezecky velmi kvalitní terén a to z těchto důvodů:

1) 70 cest obtížností 3-9, převažují 6-7.
2) pestré lezení, kouty, plotny, převisy i nějaká ta spárka.
3) kvalitní jištění, což je na tuzemských skalách spíš výjimka. Tasit cesty tu nemusí jen sebevrah. U většiny cest poctivé slaňáky.

Nevýhodou jsou snad jen občas padající kameny, je dobré mít přilbu a to i při pohybu pod skalami.

Oblast je stále v jednání, nové cesty ještě vznikají a tudíž průvodce nemusí být definitivní. Jeho laminovaná, avšak černobílá verze je k mání i v dutině na skalách. Pokud ji někdo neukradl či nezlikvidoval, leží tam dodnes.

Za resuscitaci, vylovení, odbahnění a na českomoravské poměry výjimečně kvalitní odjištění patří dík celé lezecké komunity Stanislavu Bartoškovi a Petru Lukešovi.

Asi 3 km východně po modré značce se nachází hned u cesty Lipová skalka s osmi opět velmi slušně odjištěnými cestami. Je ale dost porostlá zeleným zmrudem.


Průvodci
Kreslený z dílny V. Skýpaly
Trochu starší, z fotografií a ve většině případů stále aktuální
Horosvaz, seznam cest
Lipová skalka made in Javaanes
1. Gabrielka2. Pravá část3. Střední část4. Lipová skalka


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

V Týně nad Bečvou nikoliv směrem na Helfštýn, ale doleva (značeno též žlutou turistickou značkou) až k autobusové točně. Odtud doleva dolů (stále po žluté značce) a potom po polní cestě. Zaparkovat za žabincovým rybníčkem, který je vpravo od cesty. Odtud asi 200 m doprava do kopce ke skále.
Vaše zkušenosti a tipy z Gabrielky:

Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)