Rabštejn
Zřejmě nejlepší lezení na Moravě. Několik bloků břidlicových skal nabízí lezení v převisech, spárách, komínech a všem možném. Vyblbne se tu začátečník i bouchač, obtížnost se pohybuje od 3-10. Skály se dělí na 3 hlavní skupiny - Přední skály, Zadní skály (s vyhlídkou na zřícenině hradu) a nová oblast Tělocvična ve směru na Bedřichov (asi 15 cest, převážně těžších obtížností 7-9+).

Jištění borháky a starými kruhy, občas dost morálové, ale s Ádrem se to nedá srovnat. Všechny cesty se vejdou do jedné lanové délky a cca sedmi expresek.

Malá, ale výrazná poznámka: Tělocvična je jištěná značně lépe než old-school Rabštejn.

Cest je tu kolem 200. Bohužel zhruba takový je i průměrný počet lidí o jarně-letních víkendech.

Pod skalami je louka s romantickou hospodou, která slouží i jako útočiště běžkařů v zimě. Spát se dá ve stanu na louce u chaty za mírný poplatek. V lese je stanování zakázáno, ale zřejmě tolerováno. Pro náročnější se dá domluvit i bydlení uvnitř, ale to bývá často obsazené na dlouho dopředu. Rabštejn se totiž stává oblíbeným místem nejen lezců, ale i opékačů selat a pařičů různého druhu, kteří usoudili, že pivo v lesích je rozhodně zdravější, než někde v čochu.
V chatě jsou použitelné záchody a nedaleko se nachází čurátko s pitnou vodou, což u skal taktéž nebývá zvykem.


Průvodci
Kreslený, průměrná kvalita
Kreslený, podobný jako předchozí
Archaický
Made in Javaanes, děkujeme
Horosvaz, seznam cest

GPS
Přední skály:  49°56'58.15''N17°9'3.5''E
Zadní skály:  49°56'53.065''N17°9'1.71''E
Tělocvična:  49°56'47.69''N17°9'16.97''E
1. Květinka2. Rigo3. Panna


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Silnička vede až k chatě u skal, ale je tu zákaz vjezdu. Takže kdo nemá povolení, riskuje ztrátu bodů a nějakou tu pokutu bo policajti se tu prokazatelně občas vyskytují. Legálně je možno auto nechat pod kopcem za Bedřichovem u zákazu vjezdu. A pak s báglem půl hodiny pěšky po červené do drsného kopce.
Přístup k Tělocvičně:
a) z Rabštejna ze sedla mezi Předními a Zadními skalami mírně doprava a dolů lesem. Po 5 minutách dojdeme k prvnímu pásu asi 8 skal, který podejdeme. Pokračujeme dále doprava lesem po vrstevnici (nenecháme se zviklat delší vzdáleností) až narazíme na Tělocvičnu.
b) jdeme-li z Bedřichova na Rabštejn po červené značce, zhruba uprostřed cestu protíná asfaltečka. Po ní doleva až k posedu (po levé straně cesty). Asi 150 m za posedem doprava (u cesty je mužik) lesem nahoru ke skalám.
Vaše zkušenosti a tipy z Rabštejna:


od: Tom     03.05.2018 16:26

Lezení je nebezpečný sport. (podle mě i částečně má být)
Ta určitá míra nebezpečí z lezení dělá právě to, čím je. Viz. Matěj a Jack
Není to problém skal. Navíc vlastního jištění si tam může člověk dát, kolik chce. ;) Pokud to ale umí.
A o tom to přátelé taky je.od: Matěj     31.08.2016 23:00

Za "špatné jištění v celé ČR" jsem asi docela vděčný. Příjde mi to daleko harmoničtější se skálou a tak nějak v souznění s "horskou kulturou" , která na českých skalách panuje. Osobně je mi to daleko sympatičtější než přejištěné a oklouzané cesty někde na vápně.
Navíc na Rabštejně se dá v pohodě dojistit friendy, vklíněnci a obhazovat. Kdo si chce zalézt na sportovkách, ale asi nepoleze na Rabštejn, to je fakt.


  Re:     od: Jenda  e-mail     17.10.2016 19:07

Nikdo vám přece nebrání nějaké jištění vynechat. Ale mít první kruh 4,5 metru nad zemí (Držková) za převisem a nad svahem s ostrými kameny mi přijde jako snaha odradit lidi od navštěvování skal.


  Re:     od: Ondrej     06.05.2018 22:21

4,5 metru nad zemi? postava se vztycenou rukou ma tak 2,3metru. To znamena, ze pod nohama mate 2,2 metru. Kolik by vam vyhovovalo metr? pul metru?


  Re:     od: Martin     22.07.2022 05:46

správně :-)od: Filip     27.06.2016 21:40

Zajímalo by mne, jak je to s hodnocením některých úseků. Nejde o morál, ale dát na 3 nebo i 4+ jen jeden borhák, mi příjde celkem málo. Zajímalo by mne, jak je to s vyvlékáním lana po slanění. Nemohl jsem z vrcholového borháku (nevím, proč tam nejsou kruhy a kdo to vymyslel) dostat lano a musel jsem opět šplhat a tentokrát bez jištění asi polovinu cesty, abych lano uvolnil. Jinak super okolí.


  Re:     od: goat     28.06.2016 07:50

Špatné jištění je obecně problém skal v celé ČR. Jsme sto let za opicemi, ale říkat to správcům skal nebo ČHS je jako hrách na stěnu.


  Re:     od: Ondra     21.05.2017 05:41

To jak je cesta odjistena je veci autora cesty. Pokud se nam to nelibi, tak muzeme lezt/delat neco jineho. Dnes chce kazdy delat extremni veci, ale neni ochoten akceptovat riziko. To ze na cestu nemame silu nebo moral neznamena, ze je neco spatne s cestou.


  Re:     od: jack     08.06.2017 09:59

souhlas. však to je právě super, že třeba několik sezon chodíš kolem cesty, líbí se ti ta linie, zvažuješ jestli na to máš.. a pak se odhodláš a práskneš to tam. ten pocit je pak úplně jiný. jištění 1.5 metru od sebe a lezení v komfortu si užiješ na umělce. skály jsou přecijen trochu víc odvážné. mě se tohle na rabštejnu právě líbí. sice si do spousty cest netroufnu, ale všechno má svůj čas.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)