Štramberk
V bezprostředním okolí Štramberka se nachází několik vápencových lokalit.

Botanická zahrada - nejznámější a nejvyužívanější terén se nachází v bývalém lomu, na jehož dně vznikla botanická zahrada. Jelikož se bohužel jedná o oplocený soukromý pozemek, platí zde zvláštní režim. Otevírací doba je k nalezení na stránkách Štramberka nebo přímo u vchodu do zahrady. Povětšinou platí, že lezení je povoleno v sezónu kromě pondělí denně od 10:00 do 17:00. Jako ve většině bývalých lomů je třeba brát zřetel na zvýšené nebezpečí padání šutrů. Je zde k nalezení kolem 80 slušně zajištěných cest středních kategorií 3-7 UIAA. Ovšem čím dál více je jich z rozličných důvodů nepřístupných. Např. v červenci 2017 byly otevřeny jenom cesty 1-14 v předním sektoru a pak až cesty 55-57 na opačné straně areálu. Zdá se, že brzy se botanická zahrada lezcům uzavře úplně.

Váňův kámen - skalka, jež je přírodní památkou, se nalézá v akátovém háji na JV svahu Bílé hory nad Kopřivnicí. Má výšku kolem 15 m a je na ní kolem 20 slušně zajištěných cest 3-7 UIAA. Skála je dobře krytá proti větru a dá se zde lézt i pozdě na podzim. V létě ji stíní vysoké stromy a je taktéž vhodná pro horké letní dny.

Dallas - lezecky nejobtížnější útvar v oblasti byl objevený až v 80. letech. Jde o převislou patnáctimetrovou stěnu orientovanou na západ se specifickou strukturou skály. Je tu asi 20 cest obtížností převážně 6-10 UIAA.


Průvodci
Ofocený zpod skal
Archaický
Kreslený, podobný jako (1)
Horosvaz, seznam cest

GPS
Botanická zahrada:  49°35'18.69''N18°7'33.53''E
Váňův kámen:  49°35'26.9''N18°7'47.0''E
Dallas:  49°35'30.5''N18°6'52.3''E
1. Štramberk, arboretum2. Štramberk3. Štramberk4. Váňův kámen


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Auto se dá nechat na parkovišti hned u lomu. Pokud parkoviště opustíme nalevo vzadu úzkou cestičkou mezi stromy, dostaneme se doleva přes pole a menší lesík po několika stech metrech k Váňově kameni.
Vaše zkušenosti a tipy ze Štramberka:


od: chosé     25.04.2020 18:19

Majitel lomu k tomu přišel jak slepý k houslím přes tlačenku, dostal tučnou dotaci kterou už nemá, roky přibývají finance nejsou chut taky ne.Roubenka ze které naivně planoval vstup na hřiště (ted bot.zahrada)se zhroutila do sebe.Chlapec si pořídil zahrádku na kterou nejspíš nestačí místo aby se o to starala nějaká vysoká škola. Přepsal na dceru takže ta to nějak prodá a udělá se tam dino park a je klid, paráda. Děkujemeod: jan     10.07.2018 01:10

Pane Pavlíku,

1.naučte se psát spisovně
2.parkoviště patří městu, tak se nechlubte, že je zdarma
3.chováte se k návštěvníkům čím dál víc jako hulvát
4.prodat vám starý lom byla obrovská chyba !!!od: Pavlík Petr     02.10.2015 16:39

Ano já jsem ten padouch, který si dovolil před 15. lety vyčistit od průmyslé skládky starý lom a založit zde Botanickou zahradu." ... bohužel se jedná o oplocený soukromý pozemek...".
Víte že: BZ Štr. slouží jako genobanka, Archa Noemova, štramberských kytek a živočichů ( mnohé z nich jsou již dnes vyhynulé pro ČR a Evropu? Je zde jedno z 5 hnízdišť na sv. Moravě výra velkého? I příští rok bude uzavřena část hlavní stěny aby vyvedl mláďata. Horolezectví je sobecký sport ( byl jsem na třech expedicích (Afrika, Indie - Himaláje, Čína; vím o čem mluvím) a zasraný výr, jak mně bylo řečeno pánem lezcem má přednost. Každý kdo nedoržuje zde pravidla bude vyhozen!!! Určite víte jací magoři si na skalách dnes hladí své ego. Skály a parkoviště zadarmo, co víc chcete? pokud se vám to nelíbí tak nejezděte. Apropó AOPK uvažuje zákazu lezení na Dalase a Váňově kameni. Ani se nedivím. Vítám všchny slušné lezce, ročně jich do BZ jezdí stovky, váš komentář se mi nelíbí. Zdraví P.Pavlík majitel Botanické zahrady Štramberk


  Re:     od: Mates  e-mail     23.05.2017 07:05

Ahoj, plně souhlasím s uvedeným, je třeba být v prvé řadě ohleduplný. Nicméně bych měl na majitele arboreta jiný dotaz, i když netuším, jestli to může nějak ovlivnit/zařídit. Již nějakou dobu se od lezců z mého okolí dovídám (a já jsem si to taky několikrát potvrdil), že klasifikace obtížnosti některých cest, zejména v hlavní stěně i na Váňově kameni neodpovídá skutečné obtížnosti. Zřejmě došlo k vylámání více chytů, které tyto cesty řadily na úroveň 4+, 5, 5+ UIAA. U některých došlo k posunu obtížnosti nahoru možná až o dva stupně UIAA. Bylo by, prosím, možné nějak zaktualizovat klasifikaci zejména těch lehčích, častěji lezených cest? Moc děkuji za odpověď a vstřícnost :-)


  Re:     od: goat     05.10.2015 15:25

Na komentáři myslím není nic hanlivého. Slovo bohužel znamená jen tolik, že na skalách je určitý režim, otvírací doba atd., což třeba jinde není. Jinak jsme samozřejmě rádi, že skály v zahradě fungují a můžeme na nich polozit.
Lezení je sobecký sport, to mi nemusíš říkat. Ale většina je řekl bych slušná a ochotná respektovat pravidla v zahradě. Takže když tě někdo naštve, neber ho prosím jako směrodatný vzorek celé komunity. Blbci se najdou všude.


  Re:     od: chosé     25.04.2020 18:33

Tady je vidět jak majiteli vadi cokoliv kolem, tak jak jsem ho poznal před 20 lety. Ohrazuje se proti všemu a jeho přízpěvek ukazuje co je zač. Prostě takový eko fuhrer...
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)