Štramberk
V bezprostředním okolí Štramberka se nachází několik vápencových lokalit.

Botanická zahrada - nejznámější a nejvyužívanější terén se nachází v bývalém lomu, na jehož dně vznikla botanická zahrada. Jelikož se bohužel jedná o oplocený soukromý pozemek, platí zde zvláštní režim. Otevírací doba je k nalezení na stránkách Štramberka nebo přímo u vchodu do zahrady. Povětšinou platí, že lezení je povoleno v sezónu kromě pondělí denně od 10:00 do 17:00. Jako ve většině bývalých lomů je třeba brát zřetel na zvýšené nebezpečí padání šutrů. Je zde k nalezení kolem 80 slušně zajištěných cest středních kategorií 3-7 UIAA. Ovšem čím dál více je jich z rozličných důvodů nepřístupných. Např. v červenci 2017 byly otevřeny jenom cesty 1-14 v předním sektoru a pak až cesty 55-57 na opačné straně areálu. Zdá se, že brzy se botanická zahrada lezcům uzavře úplně.

Váňův kámen - skalka, jež je přírodní památkou, se nalézá v akátovém háji na JV svahu Bílé hory nad Kopřivnicí. Má výšku kolem 15 m a je na ní kolem 20 slušně zajištěných cest 3-7 UIAA. Skála je dobře krytá proti větru a dá se zde lézt i pozdě na podzim. V létě ji stíní vysoké stromy a je taktéž vhodná pro horké letní dny.

Dallas - lezecky nejobtížnější útvar v oblasti byl objevený až v 80. letech. Jde o převislou patnáctimetrovou stěnu orientovanou na západ se specifickou strukturou skály. Je tu asi 20 cest obtížností převážně 6-10 UIAA.


Průvodci
Ofocený zpod skal
Archaický
Kreslený, podobný jako (1)
Horosvaz, seznam cest

GPS
Botanická zahrada:  49°35'18.69''N18°7'33.53''E
Váňův kámen:  49°35'26.9''N18°7'47.0''E
Dallas:  49°35'30.5''N18°6'52.3''E
1. Štramberk, arboretum2. Štramberk3. Štramberk4. Váňův kámenPřístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Auto se dá nechat na parkovišti hned u lomu. Pokud parkoviště opustíme nalevo vzadu úzkou cestičkou mezi stromy, dostaneme se doleva přes pole a menší lesík po několika stech metrech k Váňově kameni.
Vaše zkušenosti a tipy ze Štramberka:


od: jan     10.07.2018 01:10

Pane Pavlíku,

1.naučte se psát spisovně
2.parkoviště patří městu, tak se nechlubte, že je zdarma
3.chováte se k návštěvníkům čím dál víc jako hulvát
4.prodat vám starý lom byla obrovská chyba !!!od: Pavlík Petr     02.10.2015 16:39

Ano já jsem ten padouch, který si dovolil před 15. lety vyčistit od průmyslé skládky starý lom a založit zde Botanickou zahradu." ... bohužel se jedná o oplocený soukromý pozemek...".
Víte že: BZ Štr. slouží jako genobanka, Archa Noemova, štramberských kytek a živočichů ( mnohé z nich jsou již dnes vyhynulé pro ČR a Evropu? Je zde jedno z 5 hnízdišť na sv. Moravě výra velkého? I příští rok bude uzavřena část hlavní stěny aby vyvedl mláďata. Horolezectví je sobecký sport ( byl jsem na třech expedicích (Afrika, Indie - Himaláje, Čína; vím o čem mluvím) a zasraný výr, jak mně bylo řečeno pánem lezcem má přednost. Každý kdo nedoržuje zde pravidla bude vyhozen!!! Určite víte jací magoři si na skalách dnes hladí své ego. Skály a parkoviště zadarmo, co víc chcete? pokud se vám to nelíbí tak nejezděte. Apropó AOPK uvažuje zákazu lezení na Dalase a Váňově kameni. Ani se nedivím. Vítám všchny slušné lezce, ročně jich do BZ jezdí stovky, váš komentář se mi nelíbí. Zdraví P.Pavlík majitel Botanické zahrady Štramberk


  Re:     od: Mates  e-mail     23.05.2017 07:05

Ahoj, plně souhlasím s uvedeným, je třeba být v prvé řadě ohleduplný. Nicméně bych měl na majitele arboreta jiný dotaz, i když netuším, jestli to může nějak ovlivnit/zařídit. Již nějakou dobu se od lezců z mého okolí dovídám (a já jsem si to taky několikrát potvrdil), že klasifikace obtížnosti některých cest, zejména v hlavní stěně i na Váňově kameni neodpovídá skutečné obtížnosti. Zřejmě došlo k vylámání více chytů, které tyto cesty řadily na úroveň 4+, 5, 5+ UIAA. U některých došlo k posunu obtížnosti nahoru možná až o dva stupně UIAA. Bylo by, prosím, možné nějak zaktualizovat klasifikaci zejména těch lehčích, častěji lezených cest? Moc děkuji za odpověď a vstřícnost :-)


  Re:     od: goat     05.10.2015 15:25

Na komentáři myslím není nic hanlivého. Slovo bohužel znamená jen tolik, že na skalách je určitý režim, otvírací doba atd., což třeba jinde není. Jinak jsme samozřejmě rádi, že skály v zahradě fungují a můžeme na nich polozit.
Lezení je sobecký sport, to mi nemusíš říkat. Ale většina je řekl bych slušná a ochotná respektovat pravidla v zahradě. Takže když tě někdo naštve, neber ho prosím jako směrodatný vzorek celé komunity. Blbci se najdou všude.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)