Štípa (Svantovítova skála)
Šedesát metrů dlouhá a v nejvyšších místech kolem deseti metrů vysoká skalní zeď na ostrém bočním hřebínku vybíhajícího z vrchu Štípa. Jde o terén víceméně místního významu s 35 cestami obtížnosti 3-8. Skály jsou téměř úplně zastíněné a značně otevřené větrům. Jsou proto vhodné pro lezení v horkých letních dnech.

Lokalitu tvoří tři oddělené skály:
Ploutev je nejvyšší, dvanáctimetrová věž s cestami jak v jižní tak v severní stěně. Sestup je slaněním.
Svatka, prostřední skála, tvoří souvislou zeď s cestami převážně v jižní stěně. Sestoupit je možno slaněním nebo hřebenem.
Svatoušek je nejmenší věžička a jde o přibližně šestimetrovou skalku. Sestup slaněním.

Cesty v celé lokalitě jsou zajištěny kruhy a borháky, skála byla přejištěna v r. 2007.


Průvodci
Moravské pískovce, kreslený popis asi 12 skal
Jiná varianta téhož
Za průvodce děkujeme autorskému tandemu V. Skýpala a V. Wolf. Jejich původní tištěná podoba je k mání na www.horokupectvi.cz nebo www.horoknihy.cz.
Horosvaz, seznam cest

GPS
49°24'30''N18°2'20''E
1. Štípa z profilu2. Etiketa3. Občas borhák


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Od přehrady Bystřička po modré značce směrem na Dušnou kolem skalnímu útvaru Havránka (15 min) a dále do sedla Klenov (20 min). Za sedlem po 300 metrech následuje rozcestí ve tvaru 'T'. Dáme se doprava a asi po 100 metrech zabočíme na širší lesní cestu doleva. Tou dojdeme po dalších 300 metrech ke skále. Masiv je vidět z cesty po pravé ruce. Cesta od přehrady trvá asi 45 min.
Vaše zkušenosti a tipy ze Štípy:


od: Lemrix     16.07.2016 21:50

Návštěva minuly týden (bez lan). Kolem skal je vše vykáceno slunce tam dost pere, v horkých dnech bude jen těžce k vydržení. Skály samy o sobě ve špatném stavu lezl jsme pár nižších cest a v některých místech jsem cítil že má vůli se hýbat. Lze také vidět relativně čerstvě odlomené kusy a kousky skal z důvodu zvětrávání. Jinak pěkný výlet od v.n. Bystříčka okolo dlaších zmíněných skal.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)