Čertovy stěnky u Lidečka
Skály tvoří asi 150 metrů dlouhá pískovcovoslepencová lavice s údolními stěnami až 25 metrů vysokými. Z hřebene skal vystupují jednotlivé vrcholky: Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka. Jde o terén celostátního významu, specifický svým jedinečným charakterem lezení na tření. Zdejší pískovce se vyznačují velkou tvrdostí a povrch horniny téměř 'nesolí'. Z hlediska lezení na tření jde patrně o jednu z nejtěžších oblastí na Moravě s obtížnostmi 3-9.

Údolní stěna je orientována na jihovýchod a je zde někdy možno lézt v teplejších a sušších dnech i v zimním období. V létě je zde však značně teplo.

V náhorní stěně a na přilehlých balvanech je vylezeno velké množství poměrně hodnotných boulderů.

Z důvodu eroze svahovitého terénu na náhorní straně skal je třeba sestupovat slaněním údolní stěny. Slaňovací body jsou rozmístěny podél celého masívu.


Průvodci
Moravské pískovce, kreslený popis asi 12 skal
Jiná varianta téhož
Za průvodce děkujeme autorskému tandemu V. Skýpala a V. Wolf. Jejich původní tištěná podoba je k mání na www.horokupectvi.cz nebo www.horoknihy.cz.
Horosvaz, seznam cest

GPS
49°13'2''N18°2'56''E
1. Čertovy stěnky2. Pískovcové plotny3. Bizarní tvary


Přístup


Kliknutím na mapu se tato otevře na

Parkovat je možno přímo pod skalami nebo na parkovišti u Motorestu Čertovy skály.
Vaše zkušenosti a tipy z Čertových stěnek:


Zeleň fuč    od: Kadakson     05.03.2018 11:36

Vycídili veškerou zeleň (rozuměj stromy a keře), co byla poblíž skal, je to tam jak po těžbě dřeva. Škoda, vypadalo to tak hezky a v létě tam bylo aspoň trochu stínu, teď aby si člověk s sebou bral slunečník...od: Jozo  e-mail     16.06.2014 16:04

Mam to kusok od chalupy a chcel by som tam skocit s detmi, viete mi poradit cesty, kde sa da zhodit lano zhora? (deti mi lezu 4 - 5 a este ma neodistia)


  Re:     od: goat     16.06.2014 20:21

Tak to bohužel nemůžu sloužit. Není to moje domovská oblast, byl jsem tam 2x v životě a zase tak přesně si to nepamatuju. Určitě něco najdeš, ale nejsem si jistý, jestli zrovna hladký pískovec je úplně vhodný pro začínající děti.od: eva  e-mail     01.03.2014 16:10

Dají se stěnky obejít a založit horní jištění?

Děkuji


  Re:     od: goat     01.03.2014 18:12

Skála se obejít dá, vede kolem ní vrchem modrá značka. Na některých cestách je možné hodit lano shora.
Jméno:
Emajl:   (nepovinný)
Titulek:   (nepovinný)
Vzkaz:
Antispam:   Den v týdnu (např. pondělí)