Výstupy na Petrovy kameny (1.447 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Petrovy kameny mají atraktivní minulost, ale skalky na vrcholu po značce přístupné nejsou. Nejsnazší možností, jak se dostat k vrcholu, je vyjet kyvadlovkou na Ovčárnu a pak vyjít po něco přes kilometr s převýšením 140 m. To se ale nevyplatí, Petráky většinou slouží spíš jako průchoďák při delších výletech. Jelikož jsou v podstatě jen předvrcholem Vysoké hole, mají i společné výstupové trasy.

1. Ze Skřítku do Karlovy studánky
  Trasa: Skřítek      Ztracené kameny     Jelení studánka     Vysoká hole     Ovčárna  
Bílá Opava     Karlova studánka
  Délka: 18 km, Čas: 6:15 hod., Převýšení: 620 m

Od motorestu Skřítek se vydáme po na hlavní hřeben. Svah postupně tuhne a po 3 km dojdeme na Ztracené kameny, nižší skalky, ze kterých je pěkný výhled. Pokračujeme přes Pecny a dále kolem Břidličné hory na Jelení studánku. Je tady čuráček s vodou, na hřebeni dost neobvyklý. A taky kamenná útulna na nouzové přespání či úkryt. Slušelo by to tu i chatě, turistů a v zimě běžkařů či skialpů se kolem potuluje hodně. Ale žádná chata tady nikdy nestála.

Napojíme se na magistrálu a širokými hřbety dojdeme přes Velký Máj na Vysokou holi. Najdeme zde starobylý hraniční kámen z r. 1681, kde se stýkala 3 panství - Bruntálské, Loučné a Janovické. I po těch letech jsou na něm symboly ještě patrné. Z Vysoké hole sestoupíme kolem Petrových kamenů na Ovčárnu, civilizační centrum. Zdatnější si mohou ještě zajít 3,5 km po asfaltce na Praděd.

Nejatraktivnější sestup vede Bílou Opavou do Karlovy studánky, v případě potřeby můžeme využít i kyvadlové dopravy z Ovčárny na Hvězdu. Trasa je stejně pěkná i v opačném směru, jen převýšení je asi o 100 m větší.

Fešácký čtyřboký skřítek na Skřítku Ztracené kameny Na Ztracených kamenech Výhled z kamenů Pecny
Hřeben k Pradědu Magistrála k Jelení studánce Jelení studánka Cesta na Velký Máj Na Vysoké holi
Hraniční kámen na Vysoké holi Petrovy kameny a Praděd Civilizační centrum Ovčárna Praděd od Ovčárny Sestup Bílou Opavou
Sestup Bílou Opavou
2. Z Karlova na Skřítek
  Trasa: Karlov      Velký Kotel     Vysoká hole     Jelení studánka     Ztracené kameny  
Skřítek
  Délka: 18 km, Čas: 6:30 hod., Převýšení: 780 m

Dá se vyjít už z Malé Morávky od hlavní silnice, ale lepší je využít autobus až na konečnou v Karlově. Odtud se vydáme po na naučnou stezku Velká kotlina. Trasa se nejprve drží potoka Moravice a poté prochází serpentinami pod Velkým Kotlem. Ten se stal populárním hlavně kvůli lavinám, které tu v zimě občas padají, což je v Jeseníkách neobvyklé. Proto sem míří v zimě hodně skialpů toužících si to taky vyzkoušet. Na stezce jsou i informační tabule a dojdeme po ní až nad Ovčárnu. U rozcestníku ale zabočíme doleva a po vystoupíme na Vysokou holi. Dále pokračujeme kolem Velkého Máje, přes Jelení studánku a Ztracené kameny na Skřítek podobně jako u předchozí trasy v opačném směru.

Velký Kotel Na naučné stezce Přístřešek na naučné stezce Velký Kotel Skály ve Velkém Kotli
Skály ve Velkém Kotli Velký Kotel Na Vysoké holi