Výstupy na Králický Sněžník (1.423 m)
Mapy.cz
Mapy.cz

Dalo by se říct, že všechny cesty vedou na Kraličák. Míří na něj totiž spousta značených tras ze všech možných stran a dají se různě kombinovat. Nejkratší (avšak nikoliv nejatraktivnější) přístup z české strany vede ze Stříbrnic. Ještě o něco kratší je trasa z polského Międzygórze.

1. Z Horní Moravy a zpět
  Trasa: Horní Morava      Klepáč     sedlo Puchača     Králický Sněžník  
pramen Moravy     rozcestí Františkova chata     Horní Morava
  Délka: 23 km, Čas: 8:30 hod., Převýšení: 950 m

Od parkoviště u rozcestníku v Horní Moravě se vydáme po do kopce. Protrpíme skoro dvoukilometrový úsek po asfaltce a u parkovišťátka Pod Klepáčem (auto se dá nechat i tady, ale kapacita je omezená) se napojíme na . Krpál je zpočátku festovní, pak už terén měkne. Dojdeme na polskou hranici a po ní pokračujeme až k dřevěné rozhledně Klepáč (Trójmorski Wierch). Ta je krapet zfušovaná a momentálně (2022) nepřístupná. Ale výhled na Kraličák a okolí z ní byl pěkný. Další úsek vede stále po hraničním hřebeni až pod Malý Sněžník. Tady pokračujeme stále po až k rozcestníku u polské chaty Schronisko Na Śnieżniku. Odtud už vede na vrchol široká kamenitá cesta zpravidla zaplněná turisty.

Po dlouhých padesáti letech je od září 2022 na Kraličáku přístupná rozhledna. Necelého půl kilometru pod ní pramení Morava, je zde i kamenná studánka. O kousek dál stávala Lichtenštejnova chata, ze které už dnes uvidíme jen zbytky základů. A taky na piedestalu sošku slůněte, symbol Kraličáku a miláčka turistů. Odtud se dostaneme buď kratší neznačenou stezkou nebo klikyhákem po k rozcestí u Františkovy chaty. Zde se napojíme na , která nás zavede až do Horní Moravy. Po cestě můžeme navštívit Mléčný pramen s přístřeškem.

O něco kratší variantou je sestoupit z vrcholu po k chatě Schronisko Na Śnieżniku a odtud se kolem vrcholu Malého Sněžníku napojit na . Tím se ale ochudíme o pramen Moravy a o slůně a budeme z poloviny sestupovat stejnou trasou.

Delší, ale atraktivnější možností je sestoupit kolem pramene Moravy k rozcestí Stříbrnická a odtud pokračovat po na jih přes vrchol Sušina (1.321 m) až k obrovité stavbě Stezka v oblacích. Je zde i visutý most přes údolí Sky bridge o délce 721 m. Buďme však připraveni na to, že obě tyto atrakce nám provětrají peněženku. Trasa se tím prodlouží na 26 km a převýšení naroste na 1.150 m.

Cesta na Trójmorski Wierch Rozhledna Trójmorski Wierch Výhled do Polska z rozhledny Výhled na Kraličák z rozhledny Cílová rovinka k vrcholu
Výhled z Kraličáku na Trójmorski Wierch Výhled do údolí Dolní Moravy Rozhledna na vrcholu Vrcholová planina Pramen Moravy
Slůně, symbol hory Kraličák z polské strany Mléčný pramen Stezka v oblacích Sky bridge a Stezka v oblacích
2. Ze Starého města a zpět
  Trasa: Staré Město      rozhledna Twiggy     rozcestí Pod Ludmilou  
Králický Sněžník     Hraniční sedlo     Stříbrnice     Staré Město
  Délka: 23 km, Čas: 8:30 hod., Převýšení: 1.000 m

Od nádraží ve Starém Městě se vydáme po nejprve kolem trati a pak po asfaltečce na západ. Cesta se postupně promění v lesní a v serpentýnách nás vyvede až na návrší k rozhledně Twiggy, na kterou je vstup zdarma (2022). Pokračujeme k silnici a po ní až k rozcestí se . Ta nás dovede po lesních cestách až k hranici na rozcestí Pod Ludmilou. Zde změníme barvu na a po ní se kolem slůněte a pramene Moravy dostaneme na vrchol.

Sestupujeme po po polské hranici až na Hraniční sedlo, kde Poláky opustíme a vydáme se do rodné země. Po dojdeme až do vesničky Stříbrnice a odtud nás čekají poslední 3,5 km přes pole do Starého Města.

Nejkratší možností, jak vystoupit na Kraličák z české strany, je vyjít právě ze Stříbrnic. Trasa se ztenčí na přijatelných 13,5 km s převýšením 800 m.

Nad Starým Městem Skřet pod rozhlednou Twiggy Rozhledna Twiggy Stezka k hranici Rozcestí Pod Ludmilou
Vrchol Kraličáku U bývalé Lichtensteinovy chaty Slůně v zimníku Výhled do údolí Dolní Moravy Pramen Moravy
Vrchol Kraličáku
3. Z polského Międzygórze a zpět
  Trasa: Międzygórze      Schronisko Na Śnieżniku     Králický Sněžník  
Schronisko Na Śnieżniku     Międzygórze
  Délka: 15.5 km, Čas: 6:00 hod., Převýšení: 780 m

Z parkoviště na konci ulice Śnieżna v Międzygórze se vydáme po po lesní stezce, která nás vyvede za 4,5 km až k chatě Schronisko Na Śnieżniku. Odtud už je to k vrcholu jen 1,5 km po širokou cestou.

Sestoupíme zpět k chatě a odtud se vydáme na sever k sedlu Przełęcz Śnieżnicka. Pokračujeme po , po trase, která vede až do městečka Stronie Śląskie. My z ní ale po čase odbočíme na a dostaneme se zpět k parkovišti v Międzygórze.

Vodopád Wilczki v Międzygórze Międzygórze Schronisko Na Śnieżniku Rozhledna na vrcholuKrálický masiv   Králický Sněžník