Švýcárna


Výška: 1.304 mnm Masiv: Pradědský GPS: 50°06'06''N   17°12'50''E
Prvostavba: 1887 Lůžka: 48 Web: figura.cz
Švýcárna alias Švajc je dobře známou chatou poblíž Pradědu. Je navštěvovaná během celého roku, hemží se tu turisté, běžkaři, skialpové, cyklisté a další horská fauna. Pokoje pro 48 lidí jsou stále v překližkové podobě (2022), což ale zase tak nevadí. Koupelna se záchody v přízemí je ale nově a moderně rekonstruovaná. V přízemí najdeme i restauraci a v létě je v provozu i větší zahrádka.

Pozemky kolem dnešní chaty patřily dříve rodu Lichtenštejnů. Už v r. 1736 zde stávala dřevěná salaš pro pastevce. Na jejím místě nechal v r. 1829 kníže Alois II. z Lichtenštejna postavit větší chatu pro myslivce a lesní správu. Prvním správcem byl Švýcar Johan Aegerter z Oberwilu a po něm má chata jméno dodnes. Jako nouzový útulek ji ale už tehdy využívali turisté a stala se tak postupně první a nejstarší turistickou chatou v Jeseníkách. Ovšem potkal ji standardní osud horských chat - v r. 1860 vyhořela. Rostoucí zájem turistů pak přiměl dalšího knížete Jana II. z Lichtenštejna v roce 1887 postavit novou chatu se 4 pokoji a 12 lůžky, kuchyní a místností pro správce. Dlouhá léta se o pronájem chaty ucházel Moravsko-slezský sudetský horský spolek (MSSGV), ale k dohodě s Lichtenštejny nedošlo. Ti si vždy raději najali soukromého správce. V r. 1900 byla chata zmodernizována a měla už 11 pokojů se 49 postelemi, což odpovídá dnešní kapacitě. K dispozici bylo navíc 100 matrací pro případ většího návalu. Po 1. světové válce byla chata opět využívána jen pro pastevce a k hospodářským účelům. Turisté se do ní vraceli až postupně od r. 1922.

Po 2. světové válce a nástupu komunistů bylo celé panství Lichtenštejnů znárodněno a Švýcárna přešla pod státní lesy a poté pod ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy). V letech 1952-1953 byla kompletně přestavěna a další modernizací prošla v letech 1984–1987, kdy k ní byla postavena asfaltka z Ovčárny. Po r. 1989 chata postupně přešla do soukromých rukou.

Od r. 2006 stojí před Švýcárnou 8 metrů vysoká zvonička s pamětními deskami na české horolezce, kteří zemřeli v horách po celé planetě. Vedle chaty najdeme pramen, kolem kterého vzniklo menší jezírko s pár rybkami.

Německý název chaty je Schweizerei, polský Szwajcarka.

Švýcárna s Pradědem


Pramen s jezírkem u chatyZvonička s pamětními deskami na uhynulé horolezceVýhled od Švýcárny na Dlouhé stráněPohlednice z přelomu 19. a 20. stol., chata je skoro stejnáPřístup

Mapy.cz
Mapy.cz

Nejsnazší přístup je z Ovčárny, kam jezdí kyvadlová doprava. Na Švýcárnu je to odtud 6 km po asfaltce. Další trasy už jsou turistické:

  Z Videlského sedla po přes Malého Děda 3 km (převýšení 440 m)
  Z Videl po kolem Kamzičího vrchu 5,5 km (převýšení 600 m)
  Z Bělé po kolem Vysokého vodopádu 6 km (převýšení 700 m)
  Z Koutů od silnice pod Červenohorským sedlem po 6,5 km (převýšení 700 m)
  Z Červenohorského sedla po 6 km (převýšení 340 m)

Jak vidno, všechny cesty vedou do Švajcu.