Barborka


Výška: 1.321 mnm Masiv: Pradědský GPS: 50°04'36''N   17°13'52''E
Prvostavba: 1943 Lůžka: 150 Web: barborka-praded.cz
Už ve 2. polovině 19. století stávala na místě dnešní chaty dřevěná salaš využívaná pastevci ovcí. Ta se potom změnila ve stáj pro koně, vhodný dopravní prostředek turistů do hor.

Chata zde byla postavena až za války v r. 1943, tedy zhruba o půlstoletí později než Švýcárna nebo Jiřího na Šeráku. Nesloužila však jako turistická ubytovna, ale jako polní nemocnice pro německé důstojníky. Po válce přešla jednopatrová budova pod správu sportovní školy v Brně a v r. 1948 zde byla založena Horská záchranná služba Jeseníky. Velmi brzy se hodila, 27.2.1950 havarovalo na JZ svazích nedaleké Vysoké hole ve výšce asi 1.400 m letadlo na trase z Ostravy do Prahy. Na palubě bylo 31 lidí a ačkoliv byl letoun skoro zničený, zahynuli pouze 2 cestující a 3 členové posádky. K havárii došlo v 7:30 ráno za sněhové bouře a při téměř nulové viditelnosti. Naštěstí se z Karlova vydal na lyžích na obhlídku svého revíru místní hajný. Když o hodinu později potkal dva zmatené muže oblečené nalehko a v polobotkách a drmolící něco o pádu letadla, zalarmoval Horskou záchrannou službu. Náročná akce se podařila, ze zbylých zraněných už nikdo nezemřel.

V první polovině 50. let prošla chata první větší rekonstrukcí, bylo přistavěno další patro s ložnicemi, vestibul u hlavního vchodu a vzadu užitkové místnosti. V té době se vlastníkem chaty stala jedna z podivuhodných komunistických organizací - ČSTV Ostrava. Další modernizace proběhla v období 1966 - 1973. Nedalekou Ovčárnu tehdy převzala armáda a Barborka se stala největší turistickou chatou v okolí Pradědu až do otevření Kurzovní chaty v r. 1987. Spolu se stavbou televizní věže na Pradědu byla začátkem 80. let postavena až k Barborce asfaltová silnice. Počátkem 90. let byla u chaty vybudována vlastní čistička odpadních vod. Kapacita chaty už byla 122 lůžek rozložená do dvou a třílůžkových pokojů a dvou šestilůžkových ložnic.

4.12.2014 vypukl požár v garáži na východní straně, který zasáhl i několik pokojů. Po zásahu několika hasičských sborů z okolí se podařilo oheň rychle uhasit, ale i tak byla škoda vyčíslena skoro na milion. Zbytky garáže byly potom zbořeny a pokoje rekonstruovány. Dnes má Barborka 3 patra, v přízemí je restaurace pro 50 lidí. Personál tvoří 22 lidí. U chaty je i venkovní zahrádka s výdejním okénkem u přilehlého přístavku. Sice na asfaltu, ale v létě se hodí.

Horskou záchrannozu službu zde už nenajdeme, byla přesunuta na Ovčárnu.
Asfaltová zahrádka s bufetemLetecký pohled na BarborkuBarborka přímo pod Pradědem z Petrových kamenůChata v r. 1947Přístup

Mapy.cz
Mapy.cz

Nejsnazší přístup je po asfaltce z Ovčárny, kam jezdí kyvadlová doprava. Nejhezčí je ale Bílá Opava od Karlovy Studánky.

  Z Ovčárny po 1 km (převýšení skoro žádné)
  Z Karlovy Studánky po a Bílou Opavou 6 km (převýšení 530 m)
  Z Koutů od silnice pod Červenohorským sedlem po Divokým dolem 10 km (převýšení 800 m)
  Ze Švýcárny po 4,5 km (převýšení 130 m, celá cesta po asfaltce)