Borůvková hora


Výška: 900 mnm Masiv: Rychlebské hory GPS: 50°23'25''N   16°54'09''E
Prvostavba: 1930 Zánik: 1954
První stavbou na Borůvkové hoře byla menší rozhledna už po r. 1870. Patřila pod správu tehdy německého lázeňského městečka Bad Landeck (od r. 1946 dnešní Lądek-Zdrój). Dlouho však nevydržela a v r. 1890 byla nahrazena novou, kterou postavil Kladský turistický spolek. Po 10 letech se však pod dvěma turistkami (váhu zdroje neuvádí) propadlo dřevené schodiště, obě utrpěly vážná zranění, spolek platil tučné odškodné a úřady rozhodly o demolici. Příroda však byla rychlejší a 11.9.1900 poslal stavbu k zemi poryv větru. Třetí rozhledna zde vyrostla v r. 1908 opět z iniciativy Kladského turistického spolku. Byla dřevená s výškou 21 m. Vedle ní byla v r. 1911 postavena ještě bouda s občerstvením. I tuto rozhlednu potkal osud jejích předchůdkyň, spadla za vichřice v r. 1922.

Plánů na čtvrtou rozhlednu se ujala javornická sekce německé organizace Moravskoslezský sudetský horský spolek (MSSGV). Dlouho se však nedařilo sehnat finance a vše nakonec vyústilo ve stavbu chaty. Sponzorovali ji místní podnikatelé a obce poskytly dřevo. Slavnostní otevření proběhlo 29.5.1930 za účasti 3.000 návštěvníků a chata se brzy stala oblíbeným útočištěm turistů. Měla 5 pokojů s 12 lůžky a pro případ návalu dalších 12 matrací. Nocleh tu tehdy stál 1,50 Kč resp. 1,25 Kč pro členy spolku. Vedle chaty byla i kůlna, sloužící jako hospodářské stavení. A taky menší dřevěná rozhlednička připomínající spíš vyšší posed, která zároveň plnila funkci triangulačního bodu.

Chata byla v provozu i za 2. světové války. Pak ale byli Němci odsunuti a vysídlené obce zanikly. Místo Německa bylo za hranicemi najednou Polsko a Poláci střežili hranici tak drsně, jako bychom byli imperialistický nepřítel. Turisté tehdy z hřebenů Rychleb téměř zmizeli. Chata na Borůvkové hoře sloužila až do r. 1948, pak ale byla opuštěna, rychle chátrala a všechno použitelné rozkradli zloději. Její definitivní konec znamenal úmyslně založený požár v polovině 50. let. Dnes z kdysi mohutné stavby zbyly jen dobové fotografie a drobné stopy základů.

Chata už obnovena nebyla, ale v r. 2006 se podařilo postavit novou českou rozhlednu o výšce 25 m. Je u ní také zděný přístřešek pro turisty. V sezóně má otevřeno i kiosek s občerstvením.


Chata s dřevěnou rozhledničkou ve 30. letechChata s dřevěnou šopouKdyž na hory, tak v oblekuInteriér chatyDezolátní stav po válceTřetí rozhledna z r. 1908 a bouda s občerstvenímBorůvková hora dnes (2022)Přístup

Mapy.cz
Mapy.cz

Nejkratší trasa na Borůvkovou horu vede z přechodu Travná po hranici, ale atraktivnější výlety můžeme absolvovat z Bílé Vody nebo z Javorníku.